Kulturë

Restaurohet flamuri i Kongresit të Lushnjës, gati për 100-vjetor

Flamuri i Kongresit të Lushnjes pritet të jetë gati për ekspozim në 100-vjetorin e Kongresit të Lushnjës. Frederik Stamati që njihet dhe si një nga mjeshtrit e paktë të restaurimeve, po punon prej disa muajsh për restaurimin e këtij flamuri. Kongresi...

RTSH publikon votimin e jurisë, si ra Elvana dhe u ngrit Arilena

Arilena Ara me këngën “Shaj” fitoi festivalin e 58-të në RTSH dhe do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2020. Por eventi muzikor u shoqërua me polemika të shumta. Festivali i Këngës u zhvillua në Tiranë, për tre netë. 20 këngë...

“Love”, filmi më i ri në kinemanë shqiptare

Vazhdon të jepet ende në  kinema filmi “Love” nga Papadhimitri Production. Filmi flet për transformimin e shoqërisë, historitë e dashurisë, aventurat, na tregojnë që jeta është personale dhe fataliteti absurd na mund pa na dhënë mundësinë të jemi vetvetja, mbase...

“Alketa ik”, ja reagimet e njerëzve për prezantuesen e Festivalit

Mbrëmjen e kaluar në festivalin e 58 të RTSh u shpall fituese Arilena Ara. E gjithë mbrëmja ka qenë e përfolur nga mediat dhe njerëzit. Ajo që u përfol më së shumti përveç këngëtareve ishte dhe moderatorja Alketa Vejsiu. Alketa...

Nis përgatitjet festivali teatror “Gjergji Trola”

Festivali Teatror I shkollave të mesme është ideuar dhe realizuar nga aktori dhe regjisori Gjergji Trola  që nga viti 1999 deri në vitin 2017. Gjergji Trola ndërroi jetë në vitin 2017 dhe festivali u pagëzua me emrin e tij. Ky...

“Anjeza nuk u zgjua” – një lexim përtej

Nga Ernest Marku/ “Anjeza nuk u zgjua”, është një roman që të kënaq shijen e leximit dhe në të njëjtën kohë, përçon edhe mesazhe universale. Aty personazhet duket sikur janë viktimë e kohës që po jetojnë, por në fakt janë...

Arilena Ara fiton festivalin 58 dhe nis përgatitjet për Eurovizion

Arilena Ara rrëmbeu trofeun e Festivalit 58-të të Këngës në Radio Televizion. Ndërsa kupën ia dorëzoi fituesja e vjetshme, Jonida Maliqi. Në këtë mënyrë Arilena Ara do të përfaqësojë  Shqipërinë në Eurovizion me këngën “Shaj”. Elvana Gjata, mori vendin e...

Ema Qazimi pas 20 vitesh rikthehet  në skenë

“Më keni munguar shumë” thotë diva e këngës shqiptare mes emocionesh të shumta, pasi këndoi këngën e saj legjendare “Shqipëri o vendi im”. Kjo ishte dhe një nga surprizat e natës së tretë në Festivalin e 58-të të Këngës në...

Eleni Fouriera për herë të parë në skenën Shqiptare

Eleni Fouriera ngjitet për herë të parë në një skenë Shqiptare. E bukur, e talentuar, një zë shpërthyes bëri që të sjell një atmosferë të jashtëzakonshme. Eleni Fouriera këndoi  në Festivalin e 58-të hitet e saj te cilat i dhanë...

Arilena Ara qan në skenë, duke kënduar

Arilena Ara përlotet duke kënduar live më festival këngën e saj “Shaj” Ajo e përjetoj kaq shumë këtë performancë sa nuk ndalën asnjë moment sytë e saj mos të përloteshin. Ishte  publiku ai që i dha zemër duke brohoritur emrin...

Të fundit

14 Maji/ “Luftë” mes 2 PD-ve në KQZ, secili komisionerët e tij

Kryetari de facto i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dorëzuar dje në KQZ listën për anëtarët e KZAZ-ve për...

Takimi McGonigal-Rama/ Berisha në sulm, paralajmëron protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar protesta të thirrura nga opozita kundër kryeministrit Edi Rama. Si po e shfrytëzon Berisha aferën e dyshuar të Ramës...

Horoskopi ditor, e shtunë 28 janar 2023

Dashi Do të ketë një mënyrë për të qartësuar disa gjëra që ju mundojnë. Në punë mund të jeni surpriza e madhe e punëdhënësve tuaj....

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0 për skuadrën e Pep Guardiolës,...