test

Politikë

Komisioneri Publik kundër KPK, ankimon vendimin për Besim Hajdarmataj

Komisioneri Publik, ka paraqitur brenda afatit ligjor ankimin në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese, kundër vendimit te marre me datë 16 tetor nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, për Besim Hajdarmataj, me detyrë prokuror pranë Prokurorisë...

Yuri Kim merr “dritën jeshile”, zyrtarisht ambasadore në Shqipëri

Zyrtarja e lartë e e Departamentit Amerikan të Shtetit, Yuri Kim, është zgjedhur për të qenë ambasadore e SHBA-së në Shqipëri. Ajo ishte emëruar nga Presidenti Donald Trump në qershor të këtij viti. Kim, sipas një përmbledhje të karrierës...

Ruçi: Media s’mund të jetë e lirë kur fyen dhe kërcënon

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi, gjatë një fjalimi të mbajtur në ceremoninë e organizuar nga Avokati i Popullit tha se media nuk mund të jetë e lirë kur fyen apo kërcënon. Pas një sërë aktorësh politik brenda dhe jashtë...

Ilir Meta: Liria e shprehjes, një nga parimet më të shenjta për ne

Presidenti Ilir Meta ka folur në konferencën vjetore të Avokatit të Popullit me temë “Liria pa urrejtje liria e shprehjes përballë të drejtave të tjera të njeriut”. Kreu I shtetit ka analizuar situatën aktuale të medias në Shqipëri duke thënë...

Rama i jep Dumrenë kompanisë italiane

Firmoset marrëveshja me kompaninë italiane “ENI” për kërkimet e hidrokarbureve në zonën e Dumresë. Marrëveshja u firmos nga ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Drejtori Ekzekutiv i kompanisë “ENI”. Gjatë ceremonisë, kryeministri Rama tha ndër të tjera...

Ilir Meta flet për lirinë e medias; Do ta shoh me vëmendje të veçantë

Presidenti Ilir Meta ka folur në konferencën vjetore të Avokatit të Popullit. Ky fjalim kishte në fokus lirinë e medias në Shqipëri si një nga treguesit kryesor për demokracinë e një vendi. “Liria e shprehjes është e drejta e...

Operacioni “Ndrangheta”, ish-deputeti i Berlusconit mes 334 të arrestuarve

Operacioni i madh italian “Ndrangheta” ka goditur një nga grupet më të mëdha mafioze dhe ka vënë pas hekurave plot 334 persona. Politikanë, avokatë, llogaritarë, zyrtarë shteti të korruptuar dhe masonët figurojnë mes të arrestuarve nga maksi operacioni të...

Rama zbardh SMS-në që i dërgoi Bashës pas tërmetit

Kryeministri Rama ka zbuluar mesazhin që i ka dërguar nga telefoni i tij personal kryetarit të opozitës, Lulzim Basha pas tërmetit të 26 nëntorit. Rama u shpreh se i ka kërkuar kryedemorkatit Basha që të jenë bashkë në këtë situatë...

VIDEO/ Ylli Manjani: SPAK-u të bën gjëmën, është strukturë monstër

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani e cilëson SPAK-un si një strukturë monstër që do të bëjë gjëmën. Sipas tij,  “SPAK do të jetë tejet e rrezikshme me kompetencat që i janë dhënë. “SPAK ishte thelbi i reformës në drejtësi, kjo ka...

VIDEO/ Çfarë është SPAK dhe BKH? Ja peshqit e mëdhenj që pritet të hetohen

Zgjedhja e kryetarit të ri të SPAK ditën e sotme, Arben Kraja përbën fillimin e ngritjes së Prokurorisë së Posaçme. Ky institucion pritet të ndiqet edhe nga ngritja e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Por çfarë është SPAK? Struktura e specializuar e...

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...