Një “melhem” për HIV-n

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një lajmë i mirë vjen nga shkencëtarët e Universitetit Duka në bashkpunim me Spitalin e Fëmijëve Boston në SHBA. Ata kanë punuar si të krijojnë fazën që sistemi imunitar i njeriut të jetë në gjendje të luftojë HIV-n. Ky është një zbulim që mund të çojë në vaksinën e parë ndonjëherë kundër virusit.

Sistemi imunitar i njeriut nuk është shumë i mirë në bërjen e antitrupave të nevojshëm për të luftuar HIV-in, e madje edhe kur ndodh pjesa tjetër e sistemit imunitar i sheh këta luftëtarë të infeksionit si kërcënime vetë dhe mbyll prodhimin e tyre.

Në eksperimentet e bëra, ekipi ka treguar ‘provën e konceptit’ se ata mund të manipulojnë sistemin imunitar dhe ta bindin atë të krijojë antitrupat e nevojshëm, duke i hapur kështu rrugën drejt një vaksine.

“Aftësia jonë për të bërë modele të miut që shprehin antitrupa gjerësisht neutralizuese njerëzore, ka siguruar sisteme të fuqishme modeli të reja, në të cilat ne mund të testojmë në mënyrë të përsëritur vaksinat HIV me eksperimente”, tha Dr Frederick Alt, i cili drejton Programin e Fëmijëve Boston në Mjekësinë Celulare dhe Molekulare./Fjala.al

Të fundit

Jimi Hendrix me Strat-in… “Kitarat ishin zgjatime të tij, pjesë e personalitetit”.

‘Me një Strat mund të sundosh botën!’ Nile Rodgers, Bonnie Raitt dhe John Squire në kitarën elektrike që ndryshoi...

Si e fitoi kuzhinieri spanjoll një linjë telefonike për në Shtëpinë e Bardhë?

José Andrés dërgon kuzhinierë në zonat e fatkeqësive. Ai ka udhëhequr një reagim të ashpër për Gazën kundër Netanyahut që asnjë protestë apo politikan...

Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, bota duhet të veprojë: kriza na kërcënon të gjithëve

Netanyahu donte një konflikt më të gjerë dhe Teherani ka hyrë në grackën e tij. Fuqitë e mëdha duhet ta ndalojnë menjëherë këtë Nga Simon...

Bashës nuk i del inati me kthimin e Berishës në PD: “Pazar për Xhaçkën”

Shpëtimi i mandatit të Olta Xhaçkës nga Kuvendi, në leximin politik të Lulzim Bashës është një pazar tjetër mes PS dhe Rithemelimit. Në këmbim...

Çfarë po sjell era Bardhi për PD-në e Rithemelimit

Po ajo mënyrë funksionimi: E paqartë, e pa vendosur, e dyzuar dhe pa ide. Rithemelimi nën drejtimin e Gazmend Bardhit si numri dy, nuk...

Lajme të tjera

Web TV