Pamje apokaliptike në Australi, trupat e kafshëve të djegur shihen kudo

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zjarret që përfshinë Australinë kanë sjellë në rrjetet sociale dhe kudo në media pamje të tmerrshme të kafshëve që përpiqen të shpëtojnë nga zjarri në pyje.

Zjarri i rënë në Australi një nga shtëpitë më të mëdha të kangurëve e koalave ka një bilanc të frikshëm e të dhimbshëm për ato kafshë të pafajshme. Në media kudo në botë raportohet nga zjarri apokaliptik janë djegur e shfarosur gjysmë miliardi kafshë.

Rreth 480 milionë gjitarë, zogj dhe zvarranikë u zhdukën që prej zjarreve të muajit shtator, thonë burime nga Universiteti i Sidnejt, madje dyshohet se mund të ketë një shifër më të lartë se kaq, por deri më tani ky numër është i konfirmuar.

Këto llogaritje janë të bazuara nga raporti i Fondit Botëror të Jetës së Egër i vitit 2007, nga ku rezultonte se pastrimi i 600 mijë hektarëve pyje do të sillte humbjen e 104 milionë vertebrorëve autoktonë përmes humbjes së ushqimit dhe strehimit.

Profesori i Universitetit të Sidnejt, Christopher Dickman nxori përfundimin se djegia e 3 milionë hektarë tokë ka sjellë edhe humbjen e kafshëve,ndonëse mund të ketë një shifër të vogël shpendësh që kanë fluturuar e gjitarë ose zvarranikësh që mund të jenë fshehur nëntokë.

Megjithatë, pavarësisht kësaj numri i kafshëve që janë djegur është relativisht i lartë e i frikshëm dhe sipas këtij profesori kjo gjë do të sjellë sulmet e grabitqarëve nga mungesa e ushqimit, duke reduktuar në mënyrë të frikshme kafshët e tjera të rajoneve të prekura nga zjarret./Fjala.al/

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV