test

Sulm në Tripoli, 28 të vdekur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 28 persona janë vrarë gjatë sulmit në një akademi ushtarake në kryeqytetin libian, Tripoli. Lajmin e bëri të ditur ministri i shëndetësisë i këtij shteti.

Të dhënat janë publikuar nga “The Guardian”. Tripoli, i cili është nën kontrollin e Qeverisë së Akordit Kombëtar, të njohur nga komuniteti ndërkombëtar, është duke u përballur me ofensivën e Ushtrisë Kombëtare Libiane.

Kjo ushtri drejtohet nga gjenerali Khalifa Haftar, ofensiva e së cilës filloi në prill të vitit të kaluar.

Javëve të fundit, sulmet ajrore dhe bombardimet në Tripoli janë shtuar. Ky shtim ka rritur njëkohësisht frikën për daljen e situatës nga kontrolli për shkak të vendimit të Turqisë për të dërguar trupa në përkrahje të qeverisë së njohur nga ndërkombëtarët.

Forcat aleate të kësaj qeverie e përshkruan sulmin e së shtunës në akademinë ushtarake si bombardim ajror, i realizuar nga rivalët e tyre në lindje të vendit.

Megjithatë, një zëdhënës i Ushtrisë Kombëtare Libiane mohoi se këto forca ishin të përfshira në sulmin e mbrëmshëm.

Hamid bin Omar, ministër i shëndetësisë, tha se numri i personave të vdekur dhe të personave të plagosur është duke u rritur.

Autoritetet shëndetësore bënë thirrje për armëpushim deri në nxjerrjen e trupave të pesë civilëve të vrarë dhe evakuimin e familjeve që jetonin në atë zonë.

Ekipet e emergjencës u detyruan të tërhiqen nga vendi i ngjarjes për shkak se ato u përballën me të shtëna.

Raketat dhe bombardimet ndikuan që edhe aeroporti i qytetit të mbyllej të premten, shkruan “The Guardian”!

Përgatiti /Fjala.al/

Të fundit

Ben Affleck më në fund zbulon pse është gjithmonë i trishtuar nëpër foto

Shumë prej fotove të tij janë bërë meme për shkak të portretit të trishtë që shpesh Ben Affleck shfaq...

Fier/ Paradë mjetesh bujqësore, festë për grurin në Pojan

E bërë tashmë traditë, është festuar në fshatin Pojan të Fierit, “Festa e Grurit”.  Aktiviteti i cili përkon edhe me korrjen e grurit nga...

Mbi 1 orë e gjysmë në rrugë, dhjetëra mjete bllokohen te Shkalla e Tujanit

Nën temperaturat ekstreme të ditës së sotme, dhjetra automjete kanë mbetur bllokuar në rrugën e Arbrit në vendin e quajtur Shkalla e Tujanit. Qytetarët e...

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për të zgjedhur drejtuesit e rinj. Në...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

Lajme të tjera

Web TV