Sulm terrorist?! Shkon në 6 numri i viktimave në Sideni, autoritetet zbardhin ngjarjen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qyteti i Sidneit është ende në gjendje shoku pas incidentit të përgjakshëm që ndodhi mesditën e sotme në qendrën tregtare, ku një 40-vjeçar sulmoi njerëzit që ndodheshin aty duke i qëlluar me thikë.

Mësohet se numri i viktimave ka shkuar në 6, pasi pesë prej viktimave vdiqën direkt në vendngjarja dhe një 38-vjeçare vdiq pak më vonë në spital, duke u përpjekur të mbronte foshnjën e saj 9-muajshe nga 40 vjeçari.

Sipas përditësimit të fundit nga Policia dhe me hetimet në vazhdim, nuk ka asnjë provë që vërteton se sulmuesi, i cili kishte veshur një bluzë bejsbolli të gjelbër dhe pantallona të shkurtra jeshile, kishte motive terroriste apo ideologji radikale. Autori , i cili veproi i vetëm, u vra nga policia në vendin e krimit.

“Ky nuk është një incident terrorist. Jemi të bindur se nuk ka rrezik të vazhdueshëm. Nëse ai është personi që ne besojmë, atëherë ai nuk ka asnjë fanatizëm. Me fjalë të tjera, nuk është një incident terrorist” , tha zëdhënësja e Policisë, duke theksuar se është ende herët për të komentuar gjendjen e tij psikologjike./O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV