Berlin/ Konferenca për Libinë: Marrëveshje unanime për zgjidhje politike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas katër orësh ka përfunduar me një marrëveshje për armëpushim në Libi dhe monitorim të tij, konferenca e nivelit të lartë e thirrur në Berlin nga kancelarja gjermane Angela Merkel, nën kujdesin e OKB, e përfaqësuar nga sekretari i përgjithshëm Antonio Guterrez.

11 udhëheqës të vendeve kryesore të përfshira në konfliktin në Libi u mblodhën  në Berlin, për të vendosur paqen në këtë vend. Synimi ishte që të bindeshin

Rusia, Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti, që të nxisin palët ndërluftuese të pranonin një armëpushim të qëndrueshëm në Tripoli, ku qeveria e mirëkuptimit, e njohur nga komuniteti ndërkombëtar, e që drejtohet nga Fayez al-Sarraj, prej muajit prill sulmohet nga forcat e marshallit Kalifa Haftar, që njihet si njeriu i fortë i Libisë Lindore.

Të dy udhëheqësit libianë ishin të pranishëm në konferencë por qëndruan në ambiente të ndara në kancelarinë gjermane, aty ku u mbajt takimi i nivelit të lartë.

Kancelarja Merkel ka diskutuar veçmas me të dy protagonistët libianë.

“Sarraj dhe Haftar kanë rënë dakord për krijimin e një komiteti ushtarak, që do jetë baza për të garantuar një armëpushim të përhershëm në Libi”, tha kancelarja Merkel në mbyllje të konferencës për Libinë në Berlin.

“Të gjithë janë dakord: kemi nevojë për një zgjidhje politike e nuk ka asnjë mundësi për një zgjidhje ushtarake”, ka shtuar ajo, duke saktësuar se “dëshirojmë të respektojmë embargon e armëve me më shumë kontrolle”.

Në dokumentin e dakordësuar thuhet se të gjithë aktorët, përfshi komunitetin ndërkombëtar, u impenjuan për të shmangur pazarllëqet.

Një ditë të mrekullueshme, e vlerësoi i dërguari special i OKB në Libi, Gasem Salamè, me urimin që zbatimi i marrëveshjes të nisë që të nesërmen.

Lexo edhe :  Ushtria ruse sulme me raketa në Ukrainë, 10 të vdekur e 20 të plagosur

Dokumenti i miratuar synon që t’i jepet fund ndërhyrjeve të shumta të huaja në Libi, ku përplasjet ushqehen nga oreksi për rezervat e mëdha të naftës që ka vendi, nga rivalitetet politike në rajon, dhe lojrat për influencë.

Ministri i jashtëm gjerman Heiko Maas tha se të dy palët, Sarraj dhe Haftar u impenjuan për të arritur një marrëveshje mbi puset e naftës, më i madhi, ai i Sharara, është bllokuar nga një grup i armatosur i  gjeneralit Kalifa Haftar.


Të fundit

Nedim Bajrami prezantohet tek Sassuolo, trajneri gati të ndryshojë skemën për të

Nedim Bajrami është futbollisti më i ri i Sassuolo. Mesfushori shqiptar është transferuar orët e fundit të merkatos së...

Kontrolle të shumta, FBI “zbarkon” në shtëpinë e Presidentit Biden

FBI ka nisur kontrollet në shtëpinë e Presidentit Joe Biden në Delaware si pjesë e një hetimi për dokumente të klasifikuara. Lajmin e konfirmoi avokati...

Nuk kishin para për t’i blerë biletën, çifti braktis foshnjën në aeroport

Çfarë bëni kur nuk keni para për një biletë avioni për fëmijën tuaj? Me siguri nuk e lini në aeroport. Sipas Daily Mail,  një çift...

Stuhia e dëborës godet SHBA, anulohen 1400 fluturime

Më shumë se 1,400 fluturime u anuluan ditën e sotme në SHBA pasi një stuhi dëbore goditi shtetet nga Teksasi në Virxhinia Perëndimore. Gjithsej 1,467...

Pamje të frikshme/ Orteku i borës merr para skiatorët, viktima dhe të plagosur

Dy skiatorë kanë vdekur dhe 19 tjerë për pak minuta kanë ngecur të ngujuar nën dëborë, pasi një ortek goditi resortin e njohur në...

Lajme të tjera

Web TV