test

TVSH-ja/ Borxhi 69 mln lekë, do të shlyhet brenda vitit 2021

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Brenda dhjetorit të vitit 2021 nuk do të ketë më asnjë lekë TVSH të pa rimbursuar. Lajmi është bërë i ditur nga drejtoresha e përgjithshme e tatimeve Delina Ibrahimaj në një konferencë për mediat.

Drejtoria e Përgjithshme të Tatimeve, në total deri në Qershor 2019, ka akumuluar 69.3 milion lekë detyrime të prapambetura për vendime gjyqësore lidhur me rimbursimin e TVSH. Sipas të dhënave nga Ministria e Financave gjatë 3-mujorit Prill-Qershor 2019 DPT ka krijuar 20.8 milion lekë detyrime të reja.

Ibrahimaj bëri të ditur gjithashtu se është ngritur një zyrë të veçantë për hetimet e rasteve të mashtrimit. Me këtë drejtori ne synojmë të rrisim të ardhurat nga subjektet që kryejnë shkelje.

Ndërsa në lidhje me fiskalizimit Ibrahimi bëri të ditur se për biznesin ky proces nuk ndryshon asgjë, për tatim paguesit por ndryshon plotësisht qasjen e tatimeve. “Kryqëzimi i faturave që ne do të marrim për faturat elektronike në përgjithësi me librat që sjellin subjektet do të ketë një eficencë të rritur. Në fund të vitit 2021 në do të kemi një rezultat për fiskalizimin”-tha Ibrahimi.

Të fundit

Kërcënoi me sëpatë tifozët, agresori qëllohet me armë zjarri nga policia

Policia e Hamburgut ka konfirmuar se ka qëlluar një person që i ka kërcënuar me sëpatë pranë vendit ku...

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi gjyqtari i Gjykatës së Qarkut...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

Lajme të tjera

Web TV