test

Alarmi turk për tërmetet/Sizmologu: Shteti shqiptar të mbajë një sy hapur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Paralajmërimi i ardhur nga Turqia për një tërmet të mundshëm që mund të prekë këtë vend pas atij të pak ditëve më parë, sipas sizmologëve shqiptarë duhet parë më vëmendje.

Sizmologu Rrapo Ormeni ka theksuar se institucionet shqiptare duhet ta ‘mbajnë një sy hapur’, pas tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri, ku humbën jetën 51 persona dhe qindra të tjerë u plagosën, dhe pas tërmetit shkatërrimtar të pak ditëve më parë në Turqi.

Ormeni thotë se vendi ynë ka hyrë tashmë në një periudhë me aktivitet të lartë sizmik.

Edhe Shqipëria duhet të ketë një sy hapur. Edhe në Shqipëri kemi pasur periudha me nivel sizmik të ulët siç ka qenë nga 79-2019 dhe periudha me aktivitet sizmik të lartë. Këto periudha përsëriten. Ne tani kemi hyrë në një periudhë me aktivitet sizmik të lartë. Këtë e tregoi tërmeti i Durrësit. Këto periudha kanë ciklet e tyre. Nëse periudha me aktivitet sizmik të ulët zgjat 40 vjet, periudha me aktivitet sizmik të lartë zgjatin 17-23 vjet”, u shpreh Ormeni për Ora News.

Shqipëria ka vijuar të goditet nga pas-lëkundje të shumta pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar. Ndërsa Turqia ka paralajmëruar për një tërmet edhe më të fuqishëm se ai që preku pak ditë më parë këtë vend.

Sipas autoriteteve turke, rrezja e tërmetit mund të arrijë deri në Itali dhe Austri, ndaj sizmologët shqiptarë kërkojnë që shteti shqiptar të jetë i vëmendshëm ndaj kësaj situate./Fjala.al/

Të fundit

Hitaj: Mendoni se do të detyroni Ramën të tërhiqet?

Gazetari Arbër Hitaj, gjatë debatit në emisionin Open në News24 e konsideroi të drejtë thirrjen e protestave nga opozita,...

Barazimi me Poloninë, Deschamps pas ndeshjes: Ekipi luajti mirë

Numri një i stolit të Francës, Deschamps u ndal për mediat, pas atij barazimi 1-1 ndaj Polonisë, takim ky i vlefshëm për Europianin. “Nuk jam...

Bozdo: Protesta e 11 korrikut një paralajmërim, kërkojmë qeveri teknike

Enno Bozdo, anëtar i Kryesisë së PD-së, tha në “Open” në News24 se protesta e 11 korrikut do të kërkojë përveç lirimin e liderit...

Depresioni tek gratë, nga simptomat te trajtimi

Trishtimi dhe mërzia janë reagime normale të kohëve të vështira që gjithkush kalon në jetë. Mërzitja është një reagim që kalon shpesh, por ajo...

Ukrainasi rrëfen tmerrin nga kampet ruse: Më shkulën dhëmbët për qejf

Një ukrainas që u kap rob nga rusët ka rrëfyer tmerrin që ka përjetuar në kampin ku qëndroi për muaj me rradhë derisa u...

Lajme të tjera

Web TV