Coronavirusi në Shqipëri, 4 dyshimet e para rezultojnë negative

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Katër persona që ishin kthyer pak ditë më parë nga Kina në Shqipëri përmes Aeroportit “Nënë Tereza”, dyshonin se ishin të prekur me coronavirus.

Ata kishin kërkuar ndihmën e mjekëve në Spitalin Nënë Tereza dhe rezultatet nga testet e kryera kishin dalë negative.

Dy persona kanë rezultuar me grip të thjeshtë, ndërsa dy të tjerët të shëndetshëm. Sipas abcnews, Ministria e Shëndetësisë deklaron se rreziku i mbërritjes së coronavirusit në Shqipëri vazhdon të mbetet i ulët, megjithatë në vend po forcohen masat paraprake.

Në çdo pikë kufitare është ngritur dhoma e posaçme për monitorimin e rasteve të dyshuara ndërsa në Spitalin Infektiv në QSUT dhomat e izolimit janë pajisur me aparaturat respiratore të monitorimit dhe sistemin e gazrave mjekësor.

Trajnimet e strukturave shëndetësore sipas ministrisë po vijojnë ndërkohë që është menduar dhe organizmi i karantinës në rast nevoje./Fjala.al


Të fundit

Arrestohet shqiptari në Vjenë/ Plagosi me thikë pas shpine një 30-vjeçar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur brenda një apartamenti në Vjenë të Austrisë ku një 30 vjeçar shqiptar ka...

Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço. Ai ka folur për operacionin e policisë “Fijet”,...

Del për herë të parë në ekran djali i saj, Olta qan dhe i jep mesazhin e bukur: Do vij…

Olta Gixhari ishte banorja e rradhës, pas Diolës që u surprizua nga i vogli i saj. Përmes një video-je të shfaqur në ekran, Olta u...

Belind Këlliçi viziton Uashingtonin/ Takohet me kongresmenin e Miçiganit

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Washington DC ku është takuar me kongresmenin e Miçiganit...

Politikanët akrep të kenë kujdes/ Do t’i ndodhë diçka me ligjin në shkurt

Astrologu Jorgo Pulla ka bërë këtë të mërkurë parashikimin e yjeve për muajin shkurt. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka ndarë detaje për...

Lajme të tjera

Web TV