test

Rrjeti 5G/ George Soros: Kina po rrezikon seriozisht BE-në

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miliarderi George Soros thekson se presidenti kinez Xi Jinping përbën një kërcënim real për Bashkimin Evropian dhe vlerat e tij.

Sipas Sorosit, as politikanët dhe as udhëheqësit e industrisë evropiane nuk e kuptojnë vërtet “kërcënimin” e vërtetë që vjen nga Kina.

Ai thekson se lejimi i rrjetit 5G të Huawei në Evropë do t’i krijojë hapësira Kinës të “shantazhojë” dhe “sabotojë” Bashkimin Evropian në të ardhmen.

Soros shton më tej se Bashkimi Evropian duhet të ndihmojë kompanitë Ericsson dhe Nokia të ndërtojnë rrjetet e tyre 5G, në mënyrë që të mos varen nga Kina në këtë drejtim.

Si Bashkimi Evropian ashtu edhe Britania e Madhe deri më tani kanë lejuar Huawei, të prezantojë rrjetin e saj 5G. Ndërkaq, SHBA ka dalë kundër këtij veprimi të BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar duke kritikuar vendimin e tyre./Fjala.al/

Të fundit

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Lajme të tjera

Web TV