Francë/ Dhunë në prag të ndeshjes Saint-Etienne e Lyon, 9 të plagosur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duket se përleshjeve të dhunshme mes tifozërive të futbollit nuk mund t`iu shpëtojë as Franca. Ndërkohë të gjithë përgatiten që përplasje të tilla të shihen në përballjet historike të Argjentinës, Turqisë, Greqisë apo edhe të Skocisë, së fundmi është Franca që sjell pamje të frikshme të kësaj përballjeje.

Janë mbështetësit e Saint Etienne që janë konfliktuar dhe më pas edhe përplasur fizikisht me tifozët e Lionit. Ndërsa këta të fundit vinin nga një fitore spektakolare në stadiumin e tyre të skuadrës së zemrës, ku Lioni mundi Juventus për garën në Champions, tifozëria e Saint Etienne ka kërkuar para sfidës të injorojë skuadrën e Lionit. Ë për këtë fakt kanë nisur përleshjet në rrugë duke bërë që policia të ndërhynte mes flakës, tymit e dhunës të kryejë një mori ndalimesh dhe të dërgojë në spital disa të plagosur.

Sipas të dhënave që vijnë nga mediet franceze bëhet me dije se nëntë persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e përplasjeve mes tifozërive të Saint-Etienne e Lyon. Incidentet kanë ndodhur të shtunën në qendër të Lionit, në kohën kur një grup ultrasish të Saint-Etienne ka vendosur të injorojë ndalimin e transfertës në prag të ndeshjes në program për tu luajtur sot në stadiumin Parc OL.

Mes dy skuadrave ka një rivalitet historik, që lidhet me afërsinë prej vetëm 60 kilometrash mes dy qyteteve. Nëntë mbështetës të Saint-Etienne kanë mbetur të plagosur gjatë rrahjes mes tifozërive e tre prej tyre janë dërguar në spital me plagë të lehta.

 

Të fundit

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Sikur edhe Metën ta zënë në një kat të tetë!

Nga Frrok Çupi Në një kat të ulët nuk ka asnjë shans që të zihet Ilir Meta. Vetë la për të nënkuptuar se vilën e...

Shëndeti riprodhues/ Qeveria hedh për konsultim projektligjin

Një grua mund të bëhet nënë përmes riprodhimit të asistuar  pasi të ketë kaluar 18 vjeçe  dhe deri në moshën 53 vjeçe. Qeveria ka hedhur...

Lajme të tjera

Web TV