Politikani serb: Vuçiç ka rënë dakord për anëtarësimin e Kosovës në OKB

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i Partisë Popullore në Serbi, Vuk Jeremiç ka thënë se Presidenti serb Aleksandar Vuçiç në Washington është dakorduar për anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara (KB) dhe se kreu i administratës amerikane ka pritshmëri të mëdha nga Beogradi dhe Prishtina menjëherë pas zgjedhjeve parlamentare të 26 prillit në Serbi.

“Pas zgjedhjeve në Serbi ata kanë pritshmëri të mëdha. Kjo pasi zyrtari i lartë amerikan Richard Grenell, të cilit iu dha një pozicion jashtëzakonisht i lartë për të mbikëqyrur të gjitha shërbimet e inteligjencës amerikane, vendosi të mbetet i përfshirë në procesi (negociatat për Kosovën), konstatimi im është se ai dhe kreu i administratës amerikane presin që Beogradi dhe Prishtina të arrijnë  marrëveshjen deri në nëntor. Kur ua shpreha mendimin tim bashkëbiseduesve në Washington, askush nuk tha që ata nuk pajtohet”, citohet t’i ketë thënë Jeremiç.

Ish-shefi i diplomacisë serbe dhe ish-përfaqësuesi i Serbisë në Kombet e Bashkuara, sipas Zërit të Amerikës (edicioni në gjuhen serbe), ka biseduar me përfaqësuesit e administratës amerikane në Departamentin e Shtetit dhe ka psur takime me kongresistë e senatorë.

I pyetur nëse e dinte se çfarë ishte rënë dakord për Kosovën, Jeremiç, ka thënë se bashkëbiseduesit e tij në SHBA nuk i kishin thënë atij dhe se do të ishte  jo korrekte të përcillte edhe spekulimet që ia përcollën ata.

“Pritja ime është  se bëhet fjalë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, që nënkupton që Kosova të bëhet anëtare e KB”, tha Jeremiç.

Ai tha në bisedime me zyrtarët amerikanë se u përqendrua në atë që pritet në Serbi pas zgjedhjeve, ose se si të arrihet tek zgjidhja e drejtë pas 26 prillit./RTK

Të fundit

Lë “Range Rover-in” ndezur dhe hyn të blejë në market, ia vjedhin brenda sekondave

E la makinën ndezur dhe me bllokazh për të shkuar në market, fieraku vjedh makinën dhe largohet me shpejtësi. Ngjarja...

BSH: Ja rritja e çmimeve të pronave në zonat kryesore

Çmimi mesatar i banesave në gjysmën e parë të vitit të kaluar ishte mesatarisht 1128 euro për m2 për Tiranën, 837 euro për m2...

Si asnjëherë më parë, euro kap një tjetër rekord negativ, prek nivelin e 107 lekëve

Sot, më 6 qershor 2023, dollari amerikan blihet me 100.1 lekë dhe shitet me 101.4 lekë. Euro blihet me 107.5 lekë dhe shitet 108.4 lekë. Paundi...

Shqipëria & Kosova mes 45 shteteve në Festimet Konsullore në Francë

Nga Mentor HOXHA, Francë   Me datë 29 maj 2023, në Lyon (qyteti i tretë më i madh në Francë pas Parisit dhe Marsejës), startuan...

“Rritje e eksporteve bujqësore”, Rama: 19,412 fermerë janë pajisur me kartën e naftës

Kryeministri, Edi Rama bën me dije se ndërkohë që ka rritje të eksporteve bujqësore, deri më tani 19,412 fermerë janë pajisur me kartën e...

Lajme të tjera

Web TV