Bëri homazhe në memorialin “Adem Jashari”, ndalohet nga policia, vajza e politikanit serb

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Klara, vajza e politikanit serb Nikola Sanduloviç, është ndaluar nga policia e Serbisë në pikën kufitare të Merdarës pasi bëri homazhe në memoralin “Adem Jashari” në Prekaz të Kosovës.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë politikani Sanduloviç, që është dhe kryetar i Partisë Republikane Serbe. Ai akuzon atë që ai e quan “regjimi diktatorial i Presidentit Vuçiç”.

Klara u ndalua në kufi dhe nuk ju lejua kthimi në Serbi.

“Regjimi diktatorial i Aleksandër Vuçiç vazhdon ta persekutojë vajzën time, Klarën. Policia po e mban atë dhe zyrtarët e Partisë Republikane në pikëkalimin kufitar të Merdarit dhe nuk po i lejojnë të hyjnë në Serbi”, ka shkruar ai në rrjetin social X.

Disa javë më parë, vetë politikani serb Sanduloviç bëri homazhe në të njëjtin memorial në shenjë solidariteti me popullin e Kosovës për vuajtjet e shkaktuara genocidi serb. Por kjo i kushtoi pas kthimit në Serbi, pasi u dhunua barbarisht nga agjentë të shërbimeve sekrete serbe dhe u arrestua./O.S

Të fundit

A do të ketë reshje shiu? Surpriza e motit për ditën e sotme

Pellgu i Mesdheut tashmë po ndikohet nga një masë ajri e ftohtë, duke sjellë mot të paqëndrueshëm në vendin...

Horoskopi i ditës, e premte, 19 Prill 2024/ Çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Kohët e fundit nuk keni pasur shumë fat në dashuri, por tani mund të filloni të rikuperoheni, ndaj hapuni më shumë me të tjerët...

Liverpool mposht Atalantën por eliminohet nga Europa, Leverkusen mbetet e pathyeshme

Atalanta nxjerr jashtë Europës Liverpoolin. Skuadra bergamaske u mposht 0-1 në shtëpi nga “The Reds”, por kualifikohen në gjysmëfinale të Europa League falë suksesit...

Roma triumfon sërish ndaj Milanit dhe kualifikohet në gjysmëfinalen e Europa League

Roma kalon në gjysmëfinalet e Europa League, ndërsa eliminon Milan-in, pas fitores me rezultatin e përgjithshëm 3-1 të dy ndeshjeve çerekfinale. Pas takimit në “San...

Lajme të tjera

Web TV