Masë e tmerrshme ndaj koronavirusit/Ja çfarë iu bën Greqia të burgosurve shqiptarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shteti grek ka ndërmarrë një tjetër masë ekstreme për të parandaluar përhapjen e mëtejshme ndaj koronavirusit.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, janë pezulluar të gjitha lejet e të burgosurve, ndërsa janë mbi 12 500 të burgosur që mbeten të izoluar, ku mbi 2500 prej tyre janë shqiptarë.

Vendimi drastik ka revoltuar të burgosurit në 28 burgjet e Greqisë pasi anulohet 4000 lejet vjetore.

Greqia ka vendosur forca policore shtesë dhe roje sigurie pranë burgjeve për të shmangur ndonjë arratisje të mundshme apo përleshje mes të burgosurve.

Episode e përleshjeve në burgjet greke kanë qenë të shumta, sidomos mes shqiptarëve dhe algjerianëve.

Ditët e fundit, policia greke po heton rrethanat e dy vdekjeve misterioze, me viktima një 30-vjeçar shqiptar të akuzuar për vjedhje dhe një 54-vjeçar grek, ndërsa nuk dihen detajet e kësaj ngjarjeje të rëndë.


Të fundit

COVID-19/ OBSH bën thirrje që të ndalohen programet e dozave të treta të vaksinës anti-covid

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për ndalje të përkohshme të programeve për dhënie të dozave përforcuese...

Itali/ Të shtëna me armë në një pikë karburanti, italiani plagos 45-vjeçarin shqiptar

Një ngjarje e rëndë e cila mund të kishte përfunduar me viktima, ka ndodhur dje në Itali, por që sot është bërë publike nga...

Gëzuar ditëlindjen! Biden uron Barack Obamën: Jam krenar të thërras vëlla

Ish-presidenti i SHBA, Barack Obama ka festuar sot 60-vjetorin. Nuk ka munguar as urimi i mikut të tij presidentit aktual Joe Biden. Presidenti Amerikan...

Shpërthen bombola e gazit në një banesë në Durrës, plagosen çifti i bashkëshortëve dhe dërgohen me urgjencë në spital

Një 54-vjeçar dhe bashkëshortja e tij janë plagosur mbrëmjen e sotme në Durrës, si pasojë e shpërthimit të bombolës së gazit në banesën e...

Zjarri rrezikoi banesat e tyre në Gjirokastër, banorët: S’rrimë dot në këmbë, do kishim vdekur se na bllokoi tymi

Në Shqipëri, zjarret vazhduan edhe sot për të dhjetën ditë në Vlorë, Gjirokastër, Shkodër, Pukë, Dibër dhe Elbasan. Forca të shumta ushtarake po punojnë...

Lajme të tjera

Web TV