test

Covid-19 ndërpret prodhimin e birrës Corona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompania që bën birrën Corona, Grupi Modelo, ka bërë me dije se ka pezulluar përkohësisht prodhimin e këtij produkti për shkak të Covid-19.

Në një njoftim në “Twitter” kjo kompani theksoi se po ndalon prodhimin dhe tregtimin e birrës së saj, sepse qeveria meksikane ka mbyllur bizneset jo thelbësore.

Qeveria meksikane njoftoi këtë javë pezullimin e aktiviteteve jo thelbësore në sektorin publik dhe privat deri në 30 prill për të frenuar përhapjen e virusit, pasi vendi i tyre ka tashmë më shumë se 1.500 raste dhe 50 vdekje.

Megjithatë në njoftimin e kompanisë që prodhon birrën Corona bëri me dije se lidhja e rastësishme e emrit me virusin thuhet se nuk ka ndikuar në shitblerje. Madje sipas kompanisë, shitjet e produkteve të saj të birrës u rritën 8.9% për tre muajt e parë të këtij viti, me Modelo dhe Corona që ishin më të shiturat, raporton KP.

Duke e krahasuar me të njëjtën periudhë vitin e kaluar, kompania theksoi se ka një rritje me 24% të shitjeve. E njëjta kompani prodhon edhe birrat Modelo dhe Pacifico dhe për shkak të masave ndaj Covid-19 është ndaluar edhe nxjerrja e këtyre të fundit./Fjala.al/

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV