test

Koronavirusi/Qeveria shqiptare bën lëvizjen e papritur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Situata e vështirë që ka prodhuar koronavirusi në shëndetësi dhe në ekonominë shqiptare ka detyruar qeverinë që të ndryshojë buxhetin e shtetit të vitit 2020.

Ky është vendimi që ka marrë kabineti qeveritar i kryeministrit Rama, i cili është publikuar edhe në faqen zyrtare të Kryeministrisë.

Ndryshimet hyjnë menjëherë në fuqi, pasi janë miratuar në formën e një akti normativ që duhet të miratohet brenda 45 ditësh. 

Sipas këtij akti normativ shpenzimet e buxhetit të shtetit, sipas grupeve kryesore, janë:

407 205 milionë lekë shpenzime të buxhetit qendror,

16 200 milionë lekë fond rezervë

dhe 4 000 milionë lekë kontingjencë për risqet e borxhit.

Fondi rezervë i buxhetit prej 16 200 milionë lekësh do të përdoret nga Këshilli i Ministrave për raste të paparashikuara të njësive të qeverisjes së përgjithshme, si kontingjencë për paketën sociale antiCovid-19 dhe për emergjenca të tjera në kuadër të masave antiCovid 19.

Kontingjenca për risqet e borxhit prej 4 000 milionë lekësh përdoret nga ministri përgjegjës për financat për të kompensuar rreziqe potenciale nga luhatjet në kurset e këmbimit ose normat e interesit, me ndikim në shpenzimet për interesa.

Gjithashtu, shuma e garancisë së qeverisjes qendrore nga 11 500 milionë lekë shkon 26 500 milionë lekë. Po ashtu ndryshon edhe stoku i borxhit publik, i cili nga 1 197 139 milionë lekë shkon në 1 212 139 milionë lekë.

Të fundit

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të...

Portugalia synon të vulosë kualifikimin ndaj Turqisë, formacionet zyrtare të skuadrave

Kombëtarja e Turqisë dhe ajo e Portugalisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare para duelit që nis me fillim nga ora 18:00. Dy ekipet kanë nga...

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe shqetësime gastrointestinale. Gazat prodhohen kryesisht nga...

Lando Norris do të niset nga Pole Position në Çmimin e Madh të Spanjës, befason Hamilton

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1. Piloti britanik i...

Tri gjërat që duhet të bëni për të fituar zemrën e një gruaje

Sipas një prej sondazheve në rrjetet sociale, ka disa gjëra kyçe që gratë presin nga partnerët e tyre të mundshëm. Disa prej tyre janë...

Lajme të tjera

Web TV