Paketa e dytë financiare/ Nisin sot aplikimet, Tatimet: Ja procedura që duhet ndjekur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ditën e sotme nisin aplikimet për përfitimin nga paketa e dytë financiare e ndihmës ekonomike për krizën e koronavirusit.

Të gjithë punonjësit që janë larguar nga puna si pasojë e Covid-19, por edhe personat që aktualisht janë në marrëdhënie pune, të cilët përfitojnë nga vendimi i qeverisë pagën e jashtëzakonshme prej 40 mijë lekësh mund të aplikojnë me anë të një formulari “Kërkesë për Përfitim të Ndihmës Financiare 2” tek portal i Tatimeve.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, ka publikuar më herët mënyrën e aplikimit për pagën e luftës, nga paketa e dytë e ndihmës financiare.

Ky aplikim do të kryhet nga të gjithë subjektet, të cilët do të plotësojnë të dhënat e punonjësve të tyre, përfitues sipas kritereve të përcaktuar në vendimin e qeverisë që janë:

Për të punësuarit e subjekteve me të ardhura vjetore mbi 14 000 000 lekë, të mbyllura sipas Urdhrit/ave të MSHMS, të cilët kanë qenë në punë në datën e hyrjes në fuqi të Urdhrit/ave të MSHMS, përfitojnë ndihmë financiare prej 40.000 lekë; të punësuarit e subjekteve të lejuar për të ushtruar aktivitet, të cilët janë larguar nga puna nga data e hyrjes në fuqi të Urdhrit/ave të MSHMS deri në datën 10 prill 2020, përfitojnë ndihmë financiare prej 40.000 lekë. Data e dorëzimit të formularit E-sig 027, nuk duhet të jenë më e vonë së 10 prill 2020; të punësuarit e subjekteve me të ardhura vjetore deri në 14 000 000 lekë, të lejuara për të ushtruar aktivitet sipas Urdhrit/ave të MSHMS, të cilët kanë qenë në punë që në datën e hyrjes në fuqi të Urdhrit/ave të MSHMS, përfitojnë ndihmë financiare prej 40.000 lekë si dhe të punësuarit e subjekteve që ushtrojnë aktivitet në sektorin e strukturave akomoduese, të cilët figurojnë në listëpagesat e subjekteve, deri në datën e Urdhrit/ave të MSHMS, përfitojnë ndihmë financiare prej 40.000 lekë.

Lexo edhe :  Zjarret në vend/ Jugu në flakë, shënohet viktima e parë, ndërhyn ushtria

“Nëse subjekti ushtron disa lloje aktivitetesh, përfitojnë vetëm të punësuarit në aktivitetin e strukturës akomoduese”, thuhet në njoftimi e Tatimeve.

Ndërsa për të dorëzuar formularin “Kërkesë për Përfitim të Ndihmës Financiare 2”, tatimpaguesit të cilët plotësojnë kriteret e mësipërme, do të njoftohen në llogarinë e tyre të deklarimit elektronik në e-filing dhe do t’iu jepet mundësia të aplikojnë nëpërmjet kësaj llogarie duke filluar nga data 21 prill e në vijim. Formulari nr. 2 do të plotësohet me të dhënat e kërkuara vetëm 1 herë.


Të fundit

45 mijë doza Pfizer në Shqipëri, Rama apel qytetarëve: Vaksinohu, shfrytëzoni ditët e gushtit

Në kuadër të procesit të vaksinimit në vendin tonë vijojnë të vijnë doza të tjera të vaksinës Pfizer. Kryeministri Edi...

Melinda Ademi “shfrenon” imagjinatën e fansave: Shiko, por mos prek

Melinda Ademi arrin të joshë vëmendjen e fansave dhe faqeve rozë sa here që shpërndan imazhe në profilet e saja në rrjetet sociale. Autorja e...

Britani/ Incidente gjatë protestës kundër pasaportës së vaksinimit (Video)

Pasaporta e vaksinimit është kthyer në një kusht në shumë vende. Britania e Madhe është një ndër vendet që e ka kthyer në detyrim...

Ja çfarë duhet të konsumoni për një kujtesë më të mirë!

Një mënyrë jetese e vrullshme, stresi dhe mosha ndikojnë negativisht në kujtesën, por kjo mund të ndryshohet nga konsumi më i madh i erëzave. Ato...

Obama e “djeg” në 60-vjetorin e tij, publikohet videoja nga ditëlindja e ish presidentit amerikan

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama festoi ditëlindjen e tij të 60-të më 7 gusht brenda një feste plot muzikë, humor dhe kërcim. Ish-presidenti kishte organizuar...

Lajme të tjera

Web TV