“Teatri”, Veliaj: Ishte një vendim i vështirë. Godina s’kishte asnjë vlerë arkitekturore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në mbledhjen e sotme online të Këshillit Bashkiak, teksa foli për projektin e Teatrit të ri Kombëtar theksoi se nga ana arkitekturore godina e Teatrit nuk kishte asnjë vlerë.

Ai shtoi se njerëzit janë zgjedhur për të marrë vendime të vështira, duke thënë se nuk është e lehtë të zgjohesh në mëngjes me mallkime.

“Ishte një vendim i vështirë, por i drejtë. Në terma të përgjithshëm bëhet fjalë për një teatër 8930 m2, pra janë trefish hapësirat krahasuar me ekzistuesin dhe gjashtëfish nga ajo që ishte në hipotekë. Do të kemi katër salla, një qendrore, një sallë më të vogël me 150 vende, një të dytë 350, një auditor të hapur në tarracë, si teatër veror me 380 vende. Skena do të jetë 630 metër katrorë. Ambientet ndihmëse për aktorët, do të jenë 520 metra katrorë”, u shpreh Veliaj.

Ai shtoi se njerëzit janë zgjedhur për të marrë vendime të vështira, duke thënë se nuk është e lehtë të zgjohesh në mëngjes me mallkime.

“Ishte një vendim i vështirë, por i drejtë. Në terma të përgjithshëm bëhet fjalë për një teatër 8930 m2, pra janë trefish hapësirat krahasuar me ekzistuesin dhe gjashtëfish nga ajo që ishte në hipotekë.

Do të kemi katër salla, një qendrore, një sallë më të vogël me 150 vende, një të dytë 350, një auditor të hapur në tarracë, si teatër veror me 380 vende. Skena do të jetë 630 metër katrorë. Ambientet ndihmëse për aktorët, do të jenë 520 metra katrorë”, u shpreh Veliaj.

Sipas tij, në teatrin e ri do të ketë lokale dhe ambiente kateringu. Kryebashkiaku ironizoi duke thënë se Teatri aktual kishte 8 lokale dhe përdornin për kafe dhe raki.

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV