Haaland apo Lewandowski? Sot diskutohet titulli dhe Këpuca e Artë

Kampionati gjerman vë përballë të parën e klasës me të dytën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ylli në ngjitje i futbollit botëror Erling Haaland, kundër një snajperi që rrallëherë gabon para portës kundërshtare si Robert Lewandowski. Borussia Dortmund-Bayern Munich ofron sot “klassiker” që do të vendosë shumë mbi titullin kampion, por gjithashtu do përcaktojë dhe shumë, në garën për Këpucën e Artë. Kampionati gjerman vë përballë të parën e klasës me të dytën, dhe një sukses i bavarezëve që janë 4 pikë përpara, mund të distancojë Meisterschale, ose një sukses i verdhezinjve mund të rihapë garën duke nisur nga sot në 18:30.

Bundesliga nuk ka shumë që rinisi por në diskutimin për titull rrezikon seriozisht mbylljen në rast fitoreje të kampionëve në fuqi. Shpresat e dy skuadrave janë në këmbët dhe golat e dy sulmuesve të tyre të jashtëzakonshëm. Prandaj është edhe sfida midis dy golashënuesve më të mirë të Ligës së Kampionëve këtë sezon (11 polaku dhe 10 norvegjezi), të dy të aftë për të shënuar 41 gola në 35 ndeshje, duke marrë parasysh të gjitha garat në të gjitha kompeticionet.

Bundesliga, por edhe Këpuca e Artë janë në lojë. Lewandowski ka arritur Ciro Immobile të Lazio ndërsa Haaland ka shënuar një më pak (26), por paguan shumë për faktin se 16 nga golat i ka shënuar në Austri, pra me një koeficient 1.5 që është më pak se Bundesliga.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV