Robert Lewandowski pranë “Këpucës së Artë” pas goleadës së Bayern

Tani në krye të klasifikimit është Robert Lewandowski, i cili në katër ditë të Bundesligës ka arritur të dalë i pari…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka një garë në Bundesligën gjermane, që motivon shumë Robert Lewandowskin, por ka edhe një sfidë virtuale që intrigon jo pak sulmuesin polak. Në suksesin e fundit me goleadë të Bayern Munich, sulmuesi arriti të shtojë një tjetër “gur” në murin që po ndërton për të fituar “Këpucën e Artë”.

Me rifillimin e kampionateve, sfida mes bomberëve për të rrëmbyer trofeun prestigjioz individual të shënuesit për sezonin 2019/2020, është ndezur përsëri në një kalendar të ngjeshur që do zbulojë thuajse gjithçka në një muaj. Nëse para ndalesës së detyruar nga pandemia, italiani i Lazio, Ciro Immobile mund të vëzhgonte të gjithë nga lart, falë 27 golave të tij në 26 paraqitje në Serie A, tani në krye të klasifikimit është Robert Lewandowski, i cili në katër ditë të Bundesligës ka arritur të dalë i pari…

Gol në pjesën e dytë kundër Union Berlin, goli kundër Eintracht dhe një dopietë në fitoren 5-0 të Bayern Munich ndaj Fortuna Dusseldorf: Gjithsej 29 gola në 27 paraqitje.

Momentalisht në renditje kemi Lewandowski 58, Immobile 54, pasi që të dy luajnë në një kampionat me koefiçentin 2. Immobile është i rrethuar nga bomberët e Bundesliga falë edhe rinisjes së hershme në krahasim me vendet e tjera për të mbledhur gola dhe pikë. Timo Werner nga Leipzig del në vendin e tretë, duke arritur në 48 pikë falë “hat-trick” kundër Mainz në 24 maj. Në vend të katërt, Erling Haaland, i cili pas golit ndaj Schalke mbeti pa shënuar kundër Wolfsburg dhe u ndal për shkak të lëndimit ndaj Bayern.

Të fundit

“Mbas datës 6 të premtoj…”, Albani uron për ditëlindje Miriamin me fjalët më të bukura

Miriam Cani është prej kohësh një këngëtare që njihet për zërin e saj të ëmbël dhe të mrekullueshëm. Së...

“Qershori nis me 37° C”/ Meteorologia: Vera starton shumë egër

Meteorologia Lajda Porja ka bërë parashikimin e motit për muajin qershor, duke qenë se edhe dy ditë na ndajnë nga hyrja zyrtare në stinën...

‘Me i pas dy jetë ti kisha dhënë ty’, publikohet kënga e Kombëtares përpara ‘Gjermani 24’

Më shumë se një këngë, himni që do shoqërojë Kombëtaren në finalet e Europainit 2024 është një mesazh i shkëlqyer promovimi për Shqipërinë. Albania, kështu...

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në Big Brother Vip, të cilës...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Lajme të tjera

Web TV