Emrat/Nga vrasja te prostitucioni dhe droga, OFL shënjestron 3 ‘të fortët’ në Fier dhe Vlorë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

-Aleksandër Llanaj, banues në Vlorë, i dënuar për veprën penale “Vrasje kundër dy ose më shumë personave”;

-Vladimir Çilotaj, banues në Fier, për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë Fier ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Prodhim dhe shitje narkotikësh” e kryer në bashkëpunim dhe “Prodhim dhe fabrikim i lëndëve narkotike dhe psikotrope”;

-Shpëtim Çilotaj, banues në Fier, për të cilin Gjykata ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasje me paramendim” dhe “Shfrytëzim prostitucioni”;

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë./b.b/fjala.al

Të fundit

“Pranoi që është kokrra e mashtruesit”/ Braçe zbulon dhuratën që i bëri Lulzim Basha (Video)

Zv. kryeministri Erion Braçe me anë të një postimi në rrjetet sociale ka thënë se kryedemokrati Lulzim Basha ditën...

Sherr brutal në mes të Tiranës/ Çiklisti godet me zinxhir shoferin, ky ia kthen me çekiç (Video)

Një ngjarje e pazakontë është regjistruar ditën e sotme në zonën e ish-Stacionit të fundit të Tiranës së Re, ku tre persona janë përleshur...

Ishin ‘shoqe për kokë’/ Luana Vjollca dhe Fifi prishin miqësinë, ja detaji që i ‘nxorri zbuluar’

Të gjithë e dimë se prej kohësh, Fifi dhe Luana Vjollca kanë shoqëri të mirë me njëra-tjetrën. Gjatë sezoneve të emisionit të Luanës, “Shiko...

Pamjet e frikshme nga burgu/ Ja si po mbahet armiku i përbetuar i Vladimir Putin, Navalny (Video)

Kremlini sot nisi një ofensivë propagandistike kundër Alexei Navalny ndërsa transmetoi pamjet e tij në burg për të zbuluar 'gënjeshtrat' e tij që atje...

“Beteja vazhdon”/ Rama reagon për gjyqin në Arbitrazh me Becchettin: Gëzimi i Presidentit dhe Lulepartisë i neveritshëm

Kryeministri Edi Rama Rama ka reaguar për herë të parë në lidhje me gjyqin që Shqipëria humbi ndaj sipërmarrësit italian Francesco Becchetti, ndërsa i...

Lajme të tjera

Web TV