Zbardhet takimi Borchardt me opozitat, ja çfarë u ka kërkuar palëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Bernd Borchardt, arriti të bëj bashkë një pjesë nga opozita parlamentare dhe joparlamentare, teksa u sugjeroi që të mbështesin zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it, në procesin e reformës zgjedhore.

Pjesë e takimit ishte edhe zv e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri, Monika Bylaite. Kryefjala e këtij takimi ishte tek çështjet e medias dhe tek financimi i fushatave zgjedhore.

Të gjitha partitë garuese në zgjedhje duhet të kenë akses të barabartë në media. Mund të shihet, gjithashtu, mundësia për t’u dhënë të gjitha subjekteve zgjedhore një kohë të caktuar falas”.

Borchardt u shpreh se sikurse ka rekomanduar OSBE/ODIHR-i, “për të siguruar pavarësinë editoriale të medias, duhet konsideruar shfuqizimi i nenit 84.1 të Kodit Zgjedhor dhe të ndalohet në mënyrë të qartë transmetimi i reklamave politike në lajme.

Mediat duhet të jenë në gjendje të mbulojnë në mënyrë të pavarur aktivitetet e subjekteve zgjedhore garuese, me qëllim kufizimin e përdorimit të kronikave të prodhuara nga vetë partitë politike në edicionet e lajmeve dhe për të shmangur keqorientimin e zgjedhësve. Në çdo rast që media përdor materiale të prodhuara nga partitë politike, ato duhet të etiketohet qartësisht si të tilla”

Më tej si shtoi se shpenzimet e fushatave duhet të mbeten të kufizuara dhe se ligji duhet të garantojë që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të ketë fuqitë e duhura që të mbikëqyrë në mënyrë efikase dhe të sigurojë zbatimin e dispozitave për financimin e partive dhe të fushatave.

 

 

Bo.Ba/fjala.al


Të fundit

Përfaqësoi Zvicrën në Eurovision/ Gjon Muharremaj feston me simbolin e shqiponjës

Gjon Muharremaj, konkurrenti i Zvicrës në Eurovision i cili është me origjinë shqiptare ka zgjedhuur një formë mjaft të...

Rama publikon videon nga lagjja e re Rilindja në Fushë-Krujë

Rindërtimi vijon në të gjithë vendin, ku edhe qyteti i Fushë-Krujës po merr tashmë një tjetër pamje. Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën...

Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...

Gjendet një person i pajetë në Elbasan, ka plagë të shumta në kokë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Elbasan, ku është gjetur i pajetë një person. Bëhet me dije se personi rreth 50...

Një epidemi tjetër po përhapet/ Sëmundja e ‘kërpudhave të zeza’ po frikëson botën

India ka filluar ta deklarojnë një epidemi të “kërpudhave të zeza”, ndërsa rastet e infeksionit fatal të rrallë shpërthejnë tek pacientët që po shërohen...

Lajme të tjera

Web TV