test

Gjasula vendos rekordin famëkeq, Rashica humbet 11-metërsh, por Verder Bremeni fiton

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ishte një ndeshje me kontraste për dy shqiptarët në anët e kundërt të fushës ajo që sapo ka përfunduar në Paderborn dhe ku Verder Bremeni mundi thellë, 5-1, skuadrën vendase, duke rritur shpresat për mbijetesë.

Por, përtej rezultatit, kjo nuk ishte një ditë edhe aq e mirë, si për ish-futbollistin e Kombëtares kuqezi, tanimë lojtar i përfaqësueses së Kosovës, Milot Rashica, ashtu edhe futbollistin aktual të Kombëtares, Jurgen Gjasula.

Kjo sepse, teksa i pari shkoi dëm një mundësi të artë për të kaluar skuadrën e tij në epërsi në një moment vendimtar, i dyti nuk vonoi ta shkruajë emrin e tij në librin e rekordeve, por atyre famëkeqe, të Bundesligës gjermane. Skuadra e Milot Rashicës fitoi “derbin” e ekipeve të fundit të tabelës me dy gola të Kla’asenit dhe nga një të Egeshtajnit, Osakos e Fullkrugut. Golin e ngushëllimit tek Paderborni, teksa ishte në disavantazh 0-4, shënoi Sabiri.

Dy futbollistët shqiptarë kanë qenë protagonist në pjesën e parë të kësaj sfide. Fillimisht Milot Rashica shkoi dëm një 11-metërsh për Verderin në minutën e 19-të dhe bashkë me të edhe mundësinë për ta kaluar skuadrën e tij në epërsi.

Goditjen e tij e priti portieri i Paderbornit. Sidoqoftë, Rashica e shpagoi sadopak veten 15 minuta më pas, teksa ishte ai që nisi aksionin që solli golin e dytë, të shënuar nga Juja Osako. Davi Kla’asen shënoi golin e parë dhe të tretin.

Goli i 3-të u realizua në fakt pas pas një harkimi të Rashicës. Ndërkohë, në krahun tjetër, Klaus Gjasula i Paderbornit është ndëshkuar me karton të verdhë. Gjasula kështu ka vendosur rekordin të Bundesligës sa i takon numrit të kartonëve të verdhë brenda një edicioni. Ai është ndëshkuar për herë të 17-të këtë edicion. Rekordi i mëparshëm mbahej nga ish-futbollisti polak, Tomash Hajto, por shqiptari i ka marrë këto kartona në një numër më të vogël ndeshjesh.

Lexo edhe :  Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Verderi tani është e 17-ta në tabelën e renditjes, me 28 pikë të tubuara, po aq sa ka edhe Fortuna e Dyseldorfit, që është e 16-ta dhe mban vendin që të çon në “play-out”-in për mbijetesë. Paderborni është i fundit me 20 pikë dhe është vetëm një pikë larg rënies edhe matematikisht nga Bundesliga e parë në atë të dytën, teksa deri në fund kanë mbetur edhe 3 javë për t’u luajtur.

 

la.mi/Fjala.al

Të fundit

Mbi 1 orë e gjysmë në rrugë, dhjetëra mjete bllokohen te Shkalla e Tujanit

Nën temperaturat ekstreme të ditës së sotme, dhjetra automjete kanë mbetur bllokuar në rrugën e Arbrit në vendin e...

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për të zgjedhur drejtuesit e rinj. Në...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e ka vendosur ende nëse do...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Lajme të tjera

Web TV