“Spastrim etnik nga forcat serbe”, Dua Lipa kujton dëbimin e shqiptarëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është një prej të famshmëve që është nga një familje refugjate.

Ajo bashkë me familjen ishte larguar nga Kosova për në Mbretërinë e Bashkuar, në vitet ’90.

Dukagjin Lipa me anë të disa imazheve të refugjatëve kosovarë dhe sirianë, shkroi disa fjalë lidhur me Ditën Ndërkombëtare të Refugjatëve.

“Dje u kujtuam për një kohë 21 vjet më parë kur mbi një milion shqiptarë nga Kosova u detyruan të dilnin nga shtëpitë e tyre dhe u ndoqën jashtë vendit, gjatë fushatës brutale të spastrimit etnik të kryer nga forcat serbe në #Kosovë. Në çdo #WorldRefugeeDay (Ditë Ndërkombëtare të Refugjatëve) dhe çdo ditë tjetër, ne do të qëndrojmë pranë të shtypurve dhe refugjatëve në gjendjen e tyre të vështirë. Bëni Dashurinë, jo luftën”, shkruan Dukagjini.

Të njëjtin postim e shpërndau Dua në llogarinë e saj në Instagram, duke iu bashkëngjitur fjalëve të babait./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Tirana me ujësjellës të ri: Selitës, Shën Mërisë dhe Bovillës i shtohet edhe burimi i Gurit të Bardhë

Ndërmarrja e Ujësjellës-Kanalizime të Tiranës është duke punuar për rehabilitimin dhe përmirësimin e sistemit të furnizimit me ujë të...

Shfrytëzonin për prostitucion vajzat shqiptare, shkatërrohet banda e rrezikshme në Itali

Një grup kriminal që shfrytëzonte vajzat për prostitucion është goditur, ku 11 anëtarët shqiptarë dhe italianë janë vënë në prangat e policisë italiane. Pas një...

Kush po i vret ‘adoleshentët’ e bandës së Lushnjes?

Mëngjesin e së dielës u gjet i pajet në afërsi të lumit Shkumbin Alban Simaku, viktima i cili ishte qëlluar me tre plumba, një prej...

Gledis Nano emëron drejtorët e rinj e strukturave vendore: Jeni në provë, ja kush e vendos fatin tuaj

Drejtori i Policisë së Shtetit Gledis Nano ka emëruar sot drejtorët e rinj të strukturave vendore. Pas emërimeve të bëra dje, Nano ka nisur...

“S’ka falje pas tradhtisë”/ Wanda Nara e vendosur, gati të divorcohet nga Icardi

Ka mjaftuar një mesazh i dërguar nga aktorja Eugenia Suares, për të shkatërruar martesën mes Mauro Icardit dhe Wanda Narës. Modelja duket se po...

Lajme të tjera

Web TV