Geli Raubal, kjo është e vetmja grua që ka dashur Hitleri

113 563 lexime

77,505FansaPëlqeje

Fabiano Massimi boton “Engjëllin e Mynihut”, për mbesën e Fyhrerit

Numri një i shitjeve në Itali, “Engjëlli i Mynihut” (Alfaguara), trilleri historik nga Fabiano Massimi (Modena, 1977), i cili ka dalë në shitje në Spanjë, fillon me një vdekje në rrethana të dyshimta: vetëvrasja e dukshme e Geli Raubal-it, mbesës së Adolf Hitlerit. Massimi hedh dritë mbi një personazh të fshirë praktikisht nga historia, një e re, e burgosur nga obsesionet e Hitlerit, e cila, sipas autorit, nëse nuk do të kishte vdekur, mund të kishte ndryshuar rrjedhën e historisë së Evropës.

Kush ishte e harruara Geli Raubal?

Vajza më fatkeqe në histori. Të jetoje në një shtëpi me Adolf Hitlerin në atë kohë dhe të ishe objekt i dëshirës së tij, ishte një makth.

Le të flasim për të.

Ajo ishte mbesa e Hitlerit, ishte 23 vjeçe kur vdiq. Ajo ishte gruaja e vetme që Hitleri e deshi aq  shumë. Një vajzë e bukur, e thonë ata që kur hyri në dhomë i tërhoqi të gjithë me sytë e saj. Raubal u përdor si një trofe për të treguar se ajo kishte një zë të mrekullueshëm. Me pak fjalë, një vajzë plot jetë e cila nda nga jeta në një mënyrë tragjike dhe misterioze.

“Kur Geli vdiq, Hitleri u zhduk për tri ditë e tri net, dhe ata duhej ta vëzhgonin, sepse ai donte të vetëvritej. Në zyrat e tij gjithmonë duhej të ishte një bust apo një portret i saj”.

Si mund të jetë Geli Raubal një figurë kaq e panjohur?

Pyetje e mirë. Nuk dija asgjë për të, është e jashtëzakonshme. Po lexoja një triller për Mynihun në vitin 1938 dhe disa vjet më vonë. Në një pikë të caktuar të romanit, personazhi hap një derë dhe e gjen veten në mauzoleumin e mbesës së Hitlerit, e cila vdiq në rrethana misterioze. Mbeta pa fjalë, mendova se isha i paditur. Mendoja se nuk ekzistonte. Asnjë nga të afërmit e mi nuk e njihte atë, por ishte e vërtetë. Në atë moment ndalova së pyeturi, sepse kuptova që ishte një histori për t’u treguar.

Sa fiction dhe sa realitet ka në librin tuaj?

Botuesi im italian ka llogaritur se 91% është e vërtetë. Në libër ka një bibliografi me 70 tituj që kam konsultuar. Të gjitha dokumentet janë të vërteta, hetimi shkoi në këtë mënyrë… Kam kaluar muaj pa menduar dhe pa folur për ndonjë gjë tjetër. Gruaja ime nuk mundi…

Lexo edhe :  Me moton, “Koronavirusi nuk ekziston”, mijëra gjermanë protestojnë kundër masave

Çfarë mund të thoni për thashethemet rreth një lidhjeje të supozuar romantike me dajën?

E vërteta nuk do të dihet derisa të dalin dokumentet që ne e dimë se ekzistojnë. Për shembull, qymyr druri nga Hitleri, i cili ishte një artist mediokër, në të cilin ai portretizon Gelin lakuriq. Ajo e la veten të lirë ta bënte këtë. Pastaj ata jetuan së bashku, dhe ai deklaroi në më shumë se një rast se ajo ishte gruaja e vetme me të cilën dëshironte të martohej. Kur Geli vdiq, Hitleri u zhduk për tri ditë dhe tri net dhe ne e dimë se ai duhej të vëzhgohej, sepse donte të vetëvritej nga dhimbja që i shkaktoi ajo. Në zyrat e tij gjithmonë duhej të ishte një bust apo një portret i Gelit. Dhoma ku ajo vdiq u mbyll si mauzole. Kishte një vazo me lule të vyshkura nga vitet, por askush nuk mund t’i prekte ato.

Ku u gjet trupi i Geli Raubal-it?

Askush nuk e di, është një nga misteret e mëdha. Ai u zhduk dy ditë pas vdekjes së saj. Në vend që të qëndronte në Mynih me dajën e saj, trupi u dërgua në Vjenë për të shmangur një autopsi. Askush nuk u kujdes për varrin, dhe gjurmët e saj u zhdukën, por kjo është gjithashtu e çuditshme.

A është e ndërlikuar t’i afrohesh figurës së Hitlerit si narrator?

Është ajo që më tremb më shumë, por nuk doja ta bëja këtë libër pa i dhënë zë. Kam lexuar dëshmi të atyre që e njihnin, dhe të gjithë thoshin se ai ishte një person jashtëzakonisht i butë. Mendova se ishte çelësi: llogarisni Hitlerin si një person normal, sepse ai bën atë që e bëri më shumë monstruoz.

Tani në Itali flitet shumë për fashizmin. A shihni paralele nga Gjermania e viteve ‘30 me këtë aktualen?

Po, fatkeqësisht. Ekziston një krizë ekonomike, politika është në mëshirë të fatit, ekstremistët po fitojnë popullaritet, bosët shlyes për të fajësuar… nuk janë më çifutët, tani ata janë emigrantët. Për fat të mirë, mungon elementi kryesor, të cilët janë mijëra njerëz të armatosur që qëllojnë njëri-tjetrin.

Nëse Geli do të kishte jetuar, a do të ndryshonte evolucioni i shekullit të 20-të?

Mendoj që po. Geringu tha në Nuremberg se vdekja e saj ishte pika që mbushi gotën. Hitleri humbi edhe pjesën e mbetur të njerëzillëkut.

Të fundit

“Mund të buzëqeshësh sepse jetoi”, dedikimi i Ramës për të ëmën emocionon Arbanën

Moderatorja Arbana Osmani është emocionuar me dedikimin që kryeministri Edi Rama ka bërë së fundmi për nënën e tij. Ajo...

Tender për uniformat e policisë/Murrizi dhe Valteri kallëzim në Prokurori

Deputeti Myslim Murrizi i shoqëruar Halit Valteri paraditen e kësaj të hëne kanë kallëzuar në Prokurorinë e Posaçme (SPAK) tenderin e Ministrisë së Brendshme...

Ambasadori bullgar: Po shkohet me rezultate konkrete drejt integrimit në BE

Ambasadori bullgar Momtchil Stojanov tha nga Pogradeci se Shqipëria është në rrugën e proceseve integruese me BE si dhe hapat e arritur janë rezultat...

Zbardhen emrat e anëtarëve të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Pesë anëtarët e Komisionit të Vlerësismit të kandidatëve janë emëruar sot nga Kryesia e Partisë Demokratike. Sipas vendimit të Kryesisë së PD, anëtarë të kësaj...

“Në mungesë të vaksinës, mbrohuni në këto 3 forma”, mjekja apel qytetarëve

Mjekja e Shërbimit Onkologjik Dhurata Tarifa bën apel për respektimin e masave kundër kooronavirusi, si e vetmja armë mbrojtëse në mungesë të një vaksine. Tarifa...

Lajme të tjera

Web TV