Paralajmërim kundër ‘intolerancës’, një letër të hapur nga Rowling, Rushdie dhe Atwood

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Letra e Harperit qëmton se mënyra për të “mposhtur idetë e këqija është nga ekspozimi, argumenti dhe bindja”, por kritikët i akuzojnë autorët për mentalitet të censuruar.

JK Rowling, Salman Rushdie dhe Margaret Atwood janë ndër nënshkruesit e një letre të hapur kundërshtuese, duke paralajmëruar se përhapja e “kritikueshmërisë” po çon në “një intolerancë të pikëpamjeve të kundërta” dhe “një modë për turpërimin publik dhe izolimin”.

Rowling, besimi i të cilës për të drejtat transgjinore ka bërë që shumë fansa të Harry Potter-it të largohen prej saj, tha se ishte “krenare ta nënshkruante këtë letër, në mbrojtje të një parimi themelor për një shoqëri liberale: debat i hapur dhe liri e mendimit dhe e fjalës”. Rowling e krahasoi klimën aktuale me vitet e McCarthy-t, duke shtuar: “Për të cituar të paimitueshmen Lillian Hellman:” Unë nuk mund dhe nuk do ta thyej ndërgjegjen time për t’u përshtatur me modelet e këtij viti “. Botuar në revistën Harper, letra është nënshkruar nga më shumë se 150 shkrimtarë, akademikë dhe artistë, duke përfshirë edhe emra të mëdhenj, si Martin Amis, Noam Chomsky, Steven Pinker, Malcolm Gladwell dhe Gloria Steinem.

Duke pranuar se “protestat e fuqishme për drejtësi racore dhe sociale po çojnë në kërkesa të vonuara për reformën policore, së bashku me thirrje më të gjera për barazi dhe përfshirje më të madhe në të gjithë shoqërinë tonë”, letra vazhdon të dekretojë atë që e quan “një grup i ri i qëndrimeve morale dhe angazhime politike që priren t’i dobësojnë normat tona të debatit të hapur dhe tolerancës së dallimeve në favor të konformizmit ideologjik”. Duke parë se si një “kontroll i dëmtimit në panik” po çon në dërgimin e “dënimeve të nxituara dhe disproporcionale në vend të reformave të konsideruara”, letra kritikon se si “redaktorët janë pushuar nga puna për lejimin e pjesëve të diskutueshme; librat tërhiqen me pretendimin e pasaktësive; gazetarëve u është ndaluar të shkruajnë për tema të caktuara; profesorët hetohen për citimin e veprave të letërsisë në klasë; një studiues pushohet nga puna për qarkullimin e një studimi akademik të rishikuar nga bashkëmoshatarët; dhe krerët e organizatave janë lënë jashtë për ato që ndonjëherë janë thjesht gabime të patakta”.

Nxitësi i letrës, shkrimtari Thomas Chatterton Williams, iu referua incidenteve përfshirë akuzat për racizëm, të cilat çuan në dorëheqje në institucionet amerikane, si Rrethi Kombëtar i Kritikëve të Librit dhe Fondacioni i Poezisë, në New York Times. “Donald Trump është kryefshirësi“, tha Williams për NYT. “Por korrigjimi i abuzimeve të Trump-it nuk mund të bëhet një kontroll i tepërt që pengon parimet në të cilat besojmë.” Letra përfundon me shkrimtarët që paralajmërojnë se “mënyra për t’i mposhtur idetë e këqija është nga ekspozimi, argumentimi dhe bindja, jo duke provuar të heshtni ose t’i tregoni rrugën”. Është takuar me kritikën në internet. “Siç ndodh zakonisht për njerëzit që manifestojnë në favor të debatit të lirë dhe të hapur dhe kundër shtypjes, disa nga njerëzit në këtë Letër të Hapur kanë sjellje të kaluarën e tyre që pasqyron mentalitetin censurues që ata po e dënojnë këtu,” tha në twitter gazetari dhe autori Glenn Greenwald.

Lexo edhe :  Rihapet “Disneyland”, ja rregullat e reja për vizitorët e vegjël

Për senatorin amerikan, Brian Schatz, marrja e kësaj letre ishte që “shumë fuqi dhe pasion po i kushtohen një problemi që kërkon një kohë vërtet të gjatë për t’u përshkruar, dhe është e pamundur të zgjidhet, dhe ndërkohë kemi vdekje të paevitueshme në masë”. Një nga nënshkruesit origjinalë të letrës, historiania Kerri Greenidge, tha se ajo nuk e miraton dhe se po kërkon të tërhiqet. Motra e saj, autorja Kaitlyn Greenidge, tha se asaj i ishte dërguar letra dhe i kërkoi ta nënshkruante, por e kishte refuzuar. Ajo i tha Harperit, në një përgjigje që shpërndau në internet, se nuk pajtohej me shqetësimet që shkruheshin në këtë letër dhe nuk beson se është një kërcënim i vërtetë. Ose, “të paktën, nuk besoj se të kërkohet të marrësh në konsideratë historinë e kundra të zinjve dhe terrorizmit të bardhë kur shkruajmë një pjesë, pas shekujsh ndrydhjeje të ndonjë pamjeje tjetër në akademi, është ekuivalent i një humbjeje të autoritetit institucional”.

Një tjetër nënshkrues, shkrimtarja Jennifer Finey Boylan, tha se nuk e kishte ditur se kush tjetër e kishte nënshkruar letrën. “Mendova se po mbështesja një qëllim të mirë, nëse është i paqartë, kundër shmangies së turpërimit në internet. E dija se Chomsky, Steinem dhe Atwood ishin bashkë dhe mendova se ishin shoqëri e mirë. Pasojat janë të miat për t’u mbajtur. Më vjen shumë keq”. Ne nuk jemi vetëm njerëz të vjetër të bardhë… [kjo letër] përfshin mendimtarë të zinj, mendimtarë myslimanë, mendimtarë hebrenj, njerëz që janë trans dhe homoseksualë, të moshuar dhe të rinj, të krahut të djathtë dhe të majtë. Williams tha se një nga kritikat e nënvizuara në letër ishte një listë e njerëzve që janë të frikësuar, duke treguar se kanë frikë nga ndryshimi. Ky nuk ishte rasti, tha ai. “Jo, këta janë njerëz që shqetësohen për një klimë jotolerante dhe besojnë se drejtësia dhe liria janë të lidhura në mënyrë të pandashme. Njerëzit e frikësuar nuk pranuan të nënshkruanin,” shkroi ai në twitter. “Dhe, sigurisht, nuk do të thotë se kushdo që nuk pranoi ta nënshkruajë letrën, e bëri këtë nga frika. Kishte biseda dhe mosmarrëveshje shumë edukative. Njerëzit i shohin me të vërtetë gjërat ndryshe. Por disa njerëz, jo të parëndësishëm, që ishin dakord, thanë se kishin frikë nga pasojat”. Ai i tha New York Times: “Nuk jemi vetëm një grup djemsh të vjetër të bardhë, të ulur rrotull shkrimit të kësaj letre. Ai përfshin shumë mendimtarë të zinj, mendimtarë myslimanë, mendimtarë hebrenj, njerëz që janë trans dhe homoseksualë, të moshuar dhe të rinj, të krahut të djathtë dhe të majtë. Besojmë se këto janë vlera që janë të përhapura dhe të përbashkëta, dhe kemi dashur që lista ta pasqyrojë atë”.

Burimi: The Guardian

Përgatiti: L.Veizi


Të fundit

Modelja e njohur shfaqet me bikini dhe ‘çmend’ fansat (Foto)

Modelja dhe aktorja nga Kosova, Arta Elezaj, vazhdon të jetë shumë aktive me postime në rrjete sociale. Duke qenë...

Vendosi shirit me ngjyra për të mbështetur komunitetin LGBT+, UEFA mbyll hetimin për Nojer

Ka bërë shumë përshtypje ngjyra e shiritit të mbajtur nga Manuel Nojer në këtë Europian. Portieri i kombëtares gjermane ka vendosur të tregojë mbështetjen...

Krimi makabër/ Ja çfarë bënte Caroline dhe i shoqi pak orë para vrasjes tragjike (Foto)

Mediat greke kanë publikuar një foto, ku shihet 20-vjeçarja Caroline pak para se të vritej nga i shoqi. Në foton e publikuar, shihet bashkëshorti i...

Vetëm 3 të shtruar në spitalin Infektiv, Manastirliu: Të dhëna premtuese për një sezon turistik përtej COVID-it

Në spitalin Infektiv ka vetëm 3 të shtruar. Lajmin e mirë e ka dhënë ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. "Të dhënat nga Spitali Infektiv, ku...

“Imagjinoni çfarë bëhet atje lart”/ Artan Hoxha rrëfen arrestimin e gjyqtarit dhe trajnerit për trukime

Gazetari Artan Hoxha, ka treguar gjatë emisionit “Top Arena” ngjarjen ku u arrestuan një trajner dhe një gjyqtar për trukim ndeshje në Kategorinë e...

Lajme të tjera

Web TV