Formula 1/ Hamilton “mbret” në Austri dhe vendos rekord fantastik

113 563 lexime

77,496FansaPëlqeje

Kampioni në fuqi i Formula 1, Lewis Hamilton ka triumfuar çmimin e madh të Austrisë duke bërë një garë fantastike.

Piloti britanik nuk lejoi befasi dhe nga xhiro e parë kryesoi garën – duke arritur fitoren e parë këtë sezon. Me këtë fitore, Hamilton vendosi dhe një rekord fantastik në Formula 1, pasi ka fituar të paktën një garë në 14 sezone radhazi.

Pas tij u rendit homologu Bottas, i cili arriti të rrëmbente pozitën e dytë tek në fundin e xhirove duke kaluar pilotin e Red Bull, Max Verstappen – i cili e përfundoi garën i treti.

Garë për t’u harruar për dy makinat Ferrari, të cilat u përplasën që në xhiron e parë dhe duke e mbyllur para kohe garën.

TOP 10

  1. Hamilton
  2. Bottas
  3. Verstappen
  4. Albon
  5. Norris
  6. Perez
  7. Stroll
  8. Ricciardo
  9. Sainz
  10. Kvyat

Klasifikimi i përgjithshëm

1. Valtteri Bottas – 43 pikë
2. Lewis Hamilton – 37 pikë
3. Lando Norris – 26 pikë
4. Charles Leclerc – 18 pikë
5. Sergio Pérez – 16 pikë
6. Max Verstappen – 15 pikë
7. Carlos Sainz – 13 pikë
8. Alexander Albon – 12 pikë
9. Pierre Gasly – 6 pikë
10. Lance Stroll – 6 pikë
11. Daniel Ricciardo – 4 pikë
12. Esteban Ocon – 4 pikë
13. Antonio Giovinazzi – 2 pikë
14. Sebastian Vettel – 1 pikë

Nicholas Latifi – 0 pikë
Daniil Kvyat – 0 pikë
Kimi Räikkönen – 0 pikë
George Russell – 0 pikë
Romain Grosjean – 0 pikë
Kevin Magnussen – 0 pikë

1. Mercedes – 80 pikë
2. McLaren Renault – 39 pikë
3. Red Bull Racing – 27 pikë
4. Racing Pike – 22 pikë
5. Ferrari – 19 pikë
6. Renault – 8 pikë
7. Alpha Tauri Honda – 7 pikë
8. Ferrari Gara Alfa Romeo – 2 pikë
9. Williams Mercedes – 0 pikë
10. Haas Ferrari – 0 pikë

/En.Br./Fjala.al

Lexo edhe :  Formula 1, “Ferrari” sposton Binoton, nuk është më drejtor teknik

 

Të fundit

“Faktet janë kokëforta”/Epidemiologu Alimehmeti publikon studimin: Ja grup-moshat më të rrezikuara

Epidemiologu, Ilir Alimehmeti me anë të një statusi në rrjetin social ka treguar se në bazë publikuar një studim...

Bejrut/ Fotoja bën xhiron e rrjetit, kjo heroinë shpëtoi tre foshnja!

Foto emocionuese! Në këtë imazh shfaqet një infermiere e cila pavarësisht se ishte e rrethuar nga dhjetëra trupa të plagosur e xhama të thyer,...

Balla nga Saranda: PS u vendos në anën e duhur të historisë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla së bashku me Kryetarin e Bashkisë së Sarandës, Adrian Gurma dhe deputetët Alket Hyseni dhe...

Tragjedia në Bejrut/Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë: Jemi pranë popullit libanez

Lidhur me ngjarjen tragjike në Bejrut të Libanit, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka shprehur ngushëllime. Ambasadorët Shqiptarë theksojnë se “Humbjet e jetëve, plagosjet, por edhe...

“Si i shpëtova shpërthimit apokaliptik në Bejrut”, flet shqiptarja rezidente në Liban

Asgjë nuk ndodh rastësisht në këtë botë! Megjithatë, shumë rastësi të mbledhura bashkë bënë që një shqiptare t’i shpëtojë mrekullisht shpërthimit të tmerrshëm që...

Lajme të tjera

Web TV