Temperatura rekord në Kinë, termometri shënon -52.3 gradë Celsius

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në rajonin e Xinjiang në perëndim të Kinës, është regjistruar një temperaturë prej minus 52.3 gradë Celsius, duke thyer një rekord 64-vjeçar, raportojnë mediat kineze.

Rekordi u thye të dielën, në qytetin Tuerhong dhe më parë temperatura më e ulët në Xinjiang prej minus 51.5 gradë u mat më 21 janar 1960.

Sipas mediave kineze, për shkak të stuhisë dhe shiut të ngrirë që përfshiu atë pjesë të Kinës, trafiku rrugor dhe hekurudhor është ndaluar.

Meteorologët kanë paralajmëruar për akull të rrugëve dhe reshjet e shiut priten në të gjithë Kinën deri të enjten.

Më së shumti reshje priten në Mongoli, Kinën verilindore, provincën qendrore të Hubei dhe provincën Hunan në jug, raporton Reuters./O.S

Të fundit

Sali Berisha është Sali Berisha

Nga; Agron Gjekmarkaj Tani pas fjalimit poetiko panegjerik shtrëngohem t’i jap një përgjigje ! Partia nga vjen Petrua është parti europiane...

Aksident i rëndë në Tiranë/ “Golfi” godet urbanin e Kamzës, zbardhen detajet e para

Një aksident ka ndodhur pasditen e kësaj të marte në Tiranë. Një automjet tip “Golf“ ka goditur në pjesën e pasme urbanin e linëjs së...

Moti i keq ‘bën kërdinë’ në këtë vend,mbyllen shkollat dhe anulohen…

Emiratet e Bashkuara Arabe janë prekur nga moti i keq, me shirat e dendur që kanë përmbytur autostradat kryesore. Ndërkohë, numri i të vdekurve...

Njëlloj sikur të mundë miza, elefantin

Nga Artur Ajazi Po të dëgjosh Gazin, Këlliçin, Nokën, apo dhe ndonjë këshilltar të Bashkisë së Tiranës mbrëmjeve në emisionet televizive, mëndja edhe mund të...

Do përjashtojë Kryemadhin nga partia?/ Meta: Kemi vuajtur pasojat e nepotizmit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, deklaroi mbrëmjen e djeshme se do të lufojë nepotizmin në parti, duke ngritur aludimet se do të...

Lajme të tjera

Web TV