Polonia është e ndarë në dysh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Konservatori Andrzej Duda ka fituar zgjedhjet presidenciale në Poloni, me një shumicë të ngushtë dhe në një nga betejat më të “përgjakshme” të viteve të fundit, duke mposhtur kandidatin liberal, kryetarin e bashkisë së Varshavës, Rafa Trzaskowski .

Duda fitoi 51.21% të votave në krahasim me 48.79% të votave të opozitës, sipas të dhënave të publikuara të hënën në mëngjes nga komisioni zgjedhor pas numërimit 99.97% të rretheve.

Rezultati  i ngushtë pasqyron ndarjen e thellë kulturore në këtë vend që është pjesë e Bashkimit Evropian.  Votimi është rezultat i një fushate të hidhur të mbizotëruar nga çështje që lidhen me kulturën, në të cilat qeveria, media publike dhe Kisha Katolike i dha mbështetje të plotë kandidatit konservator social.

Duda, i cili mbështetet nga partia e krahut të djathtë Ligji dhe Drejtësia , ka bërë fushatë bazuar në vlerat tradicionale dhe shpenzimet sociale në një parti në të cilën Kisha Katolike ka një ndikim të veçantë.

Burimi: Lavanguardia, la.mi/Fjala.al


Të fundit

Zbardhen emrat e pesë trafikantëve të arrestuar në Tiranë, sekuestrohet kokainë dhe 3 makina

Policia e Tiranës jep detaje nga aksioni i zhvilluar një ditë më parë pranë “Shkollës së Bashkuar”. Policia njofton...

Rama poston pamjet nga fshati Arapaj: Investimi për rezervuarin, në ndihmë të fermerëve dhe zhvillimit të ekonomisë bujqësore

Përmes një videoje të postuar në Facebook, Kryeministri Rama ka bërë me dije se në fshatin Arapaj të Durrësit po vijon puna intensivisht për...

I nxehti afrikan/ Sot temperatura ekstrem, termometri pritet të shënojë 42°C

I nxehti afrikan do të diktoj mot të kthjellët dhe temperatura ekstremisht të larta në të gjithë republikën e Shqipërisë. Parashikohet që këto kushte atmosferike...

Ujësjellësit, mrekullitë inxhinierike që shkonin kudo ku shkonte Roma

Nga gjithë veprat inxhinierike të lashtësisë, ujësjellësit romakë janë ndër më të jashtëzakonshmit. Zakonisht, qytetet e lashta ngriheshin pranë zonave me ujë të bollshëm,...

Johan Sebastian Bah, “Babai” i muzikës që vdiq i verbër duke kompozuar

Johan Sebastian Bah lindi më 21 mars 1685 në Eisenach; dhe u nda nga jeta më 28 korrik 1750 në Leipzig. Njihet si “babai” i...

Lajme të tjera

Web TV