75 vjetori i Konferencës së Potsdam/ Çfarë roli luajti Truman dhe Stalin

113 563 lexime

77,489FansaPëlqeje

Pas atij të Teheranit në fund të vitit 1943 dhe Jaltës në fillim të vitit 1945, konferenca e tretë (dhe e fundit) midis Big Three – Britanisë së Madhe, Shteteve të Bashkuara dhe BRSS – u mbajt nga 17 korriku deri në 2 gusht 1945 në Potsdam, selia e dikurshme e monarkisë Prusiane e vendosur në periferi të Berlinit.

Pavarësisht se ishte e para që u mbajt në kohë paqeje në Evropë, ishte më pak i përzemërti nga të tre. Në vetëm disa muaj, marrëdhëniet midis tre aleatëve kishin ndryshuar ndjeshëm. Duke filluar nga drejtuesit e tyre.

Jo vetëm Shtetet e Bashkuara kishin ndryshuar presidentin e saj (Roosevelt kishte ndërruar jetë, duke u zëvendësuar nga Truman). Churchill , i cili kishte filluar konferencën, duhej ta linte atë brenda disa ditësh pasi humbi zgjedhjet në Labor Clement Attlee.

Diktatori Sovjetik ishte i vetmi që mbante karrigen e tij, dhe mbërriti në Potsdam si një fitues.

Mosbesimi midis udhëheqësve ishte rritur gjithashtu. Që nga mbarimi i luftës , Churchill, i cili kishte frikë se transferimi i trupave amerikane në Paqësorë do të lehtësonte zgjerimin Sovjetik në Evropë, kishte qenë gjithnjë e më i ashpër ndaj Stalinit. Gjatë konferencës, ai e akuzoi atë për implantimin e qeverive komuniste në Bullgari dhe Rumani pa respektuar dëshirat e një pjese të popullatës së tij.

Udhëheqësi Sovjetik, i cili sigurisht që e vlerësoi idenë e shtrirjes së ndikimit të tij përtej Gjermanisë – madje edhe në Itali dhe Francë, ku partitë komuniste po përjetonin një bum të madh pasi mbante peshën e rezistencës gjatë luftës – u përgjigj se të njëjtën gjë britanikët po bënin në Greqi duke mbështetur monarkistët në luftën civile.

Truman, i cili kishte mbërritur në konferencë me një shpirt pajtues, u përpoq të distancohej nga qëndrimi agresiv i Churchill (më vonë disi i zhytur nga ardhja e Attlee). Ai shpresonte që Stalini të përfundonte duke pranuar anëtarë jo-komunistë në qeveritë e Bullgarisë dhe Rumanisë, siç kishte bërë në Poloni, dhe se ambiciet e tij territoriale ishin të motivuara më shumë nga qëllimi mbrojtës, nga frika e gjermanëve të mundshëm, sesa fyese.

Pavarësisht tensioneve, në Potsdam aleatët arritën marrëveshje të rëndësishme, kryesisht në lidhje me të ardhmen e Gjermanisë. Plani i katër “Ds” u miratua: demilitarizimi, denazifikimi, hedhja poshtë dhe demokratizimi i Gjermanisë. Ndarja në katër zona të Gjermanisë dhe Austrisë, si dhe kryeqytetet e tyre, u krijuan. U ra dakord të ndiqen penalisht kriminelët e luftës naziste (gjyqet e ardhshme të Nurembergut).

Kufiri i ri perëndimor i Polonisë (Linja Óder-Neisse) u krijua, me zhvendosjen pasuese të popullatës gjermane. Dhe u vendos që dëmshpërblimet e luftës do të nxirreshin nga secila fuqi në zonën e saj të okupimit, me përjashtim të BRSS, e cila, pasi ishte më e prekura nga lufta, iu dha dhjetë përqind e kompensimit për zona perëndimore në këmbim të ushqimit dhe lëndëve të para, të cilat do të furnizoheshin nga Lindja. Së fundmi, u nënshkrua një deklaratë që përcaktonte kushtet e dorëzimit të pakushtëzuar të Japonisë.

Lexo edhe :  EMRI/Shfrytëzonte motrat ukrainase si prostituta, arrestohet shqiptari (DETAJET)

Pasdite para fillimit të konferencës, Truman mori telegramin e mëposhtëm: “Fëmijë të lindur në mënyrë të kënaqshme”. Mesazhi do të thoshte se gjyqi për bombën atomike në New Mexico kishte qenë i suksesshëm.

Churchill reagoi ndaj lajmit me një entuziazëm të madh. Sipas mendimit të tij, nuk ishte më e nevojshme që BRSS të shkonte në luftë me Japoninë . Kjo do ta lironte Trumanin nga detyrimi i përkohshëm me Stalinin dhe t’i jepte atij dëmshpërblimin territorial për të cilin kishin rënë dakord në këmbim të mbështetjes së tij. Për më tepër, posedimi i bombës atomike aq e ashpër ekuilibroi fuqinë në favor të Shteteve të Bashkuara, sa që mund të përdoret si një argument parandalues ​​kundër BRSS nëse kanali diplomatik do të ishte shterur.

Truman , i cili, siç shkruajti në ditarin e tij, ishte mjaft i sigurt me Stalinin gjatë konferencës (“Ai është i sinqertë, por më i zgjuar se djalli”), nuk e pa në të njëjtën mënyrë. Udhëheqësi Sovjetik kishte konfirmuar tashmë pjesëmarrjen e tij në luftë. Shpresa e vetme që ai nuk do ta bënte këtë ishte që Japonia të dorëzohej më herët, një fakt që nuk ishte i garantuar, megjithë kërcënimin e armës së re. Tokio kishte pësuar bomba jashtëzakonisht të rënda muajt e mëparshëm, me një numër viktimesh të ngjashme me ato të shkaktuara nga bomba atomike, dhe qeveria japoneze nuk kishte treguar asnjë shenjë se dëshiron të heqë dorë.

Presidenti, në kundërshtim me mendimin e Churchill, vendosi t’i komunikojë Stalinit lajmet për bombën. Shembulli i vëmendjes dëgjoi me kujdes, por mezi reagoi, duke bërë që Truman të mendonte se e kishte keqkuptuar. Ajo që kishte ndodhur me të vërtetë është se presidenti Sovjetik tashmë i dinte lajmet. Falë spiunëve të tij, ai kishte qenë në dijeni të Projektit Manhattan për një kohë të gjatë.

Më 6 gusht, katër ditë pas përfundimit të konferencës, Shtetet e Bashkuara hodhën një bombë atomike në Hiroshima. Më 8 gusht, BRSS i shpalli luftë Japonisë dhe filloi pushtimi i Manchurisë. Një ditë më pas, Uashingtoni hodhi një bombë të dytë mbi Nagasaki. Më 15 gusht, Japonia u dorëzua.

Pavarësisht, problemeve të komunikimit të rendit dhe kundërshtimi i ushtarëve rebelë kundër këtij vendimi nënkuptonin se luftimet vazhduan pothuajse deri më 2 shtator, ditën kur u nënshkrua kapitullimi.

Ushtria e Kuqe shfrytëzoi këtë situatë për të pushtuar ishullin e Sakhalin dhe Kuriles, dy territoret që Roosevelt i kishte “premtuar” Stalinit në Jaltë. Ajo gjithashtu pushtoi Korenë e Veriut, e cila ishte një koloni japoneze me një prani të fortë të guerilanëve komunistë. Ky territor do të jetë një nga fokuset e para të konfliktit të armatosur në Luftën e Ftohtë./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Deputetja mjeke e PS trajton infermierët në spitalin e Durrësit për masat antiCov*id (FOTO)

Stafi i infermierëve në spitalin e Durrësit është duke u trajnuar sesi të zbatojnë masat antiCOVID-19. Këtë gjë e ka...

Përparim Kalo dedikim prekës për Arben Bajon: Figura jote është përjetësua në skulpturë

Konsulli i Nderit të Shqipërisë në Danimarkë, Përparim Kalo ka shkruar disa fjalë prekëse për mikun e tij, artistin Arben Bajo i cili ndërroi...

“Me vdektë çuni…”/Pediatrja e njohur thirrje prindërve: Zgjidhini fjalët, ju jeni siguria për fëmijë tuaj

Të gjithëve na ka ndodhur që të dëgjojmë betime për kokë të fëmijëve dhe madje disa prej nesh edhe janë betuar në emër të...

Pandemia/Sonila Meço: Media po shpërndan gjendjeje ankthi për shkak të mungesës së transparencës

Gazetarja Sonila Meço shprehet se në pushimet vjetore të këtij viti nuk mundi dot të shkëputet as në distancë mendore e shpirtërore nga lajmi...

Vendimi i Gjykatës Federale, presidenti Takaj: Skënderbeu do të mbijetojë!

  Tanimë është bërë zyrtare, pasi është zbardhur vendimi i Gjykatës Federale të Zvicrës për Skënderbeun, e cila ka rrëzuar apelimin e klubit korçar, duke...

Lajme të tjera

Web TV