Ndalimi i veteranit të UÇK-së në Shqipëri, deputeti kosovar letër të hapur Ramës: Qoftë ky turpi i fundit!

113 563 lexime

77,487FansaPëlqeje

Deputeti i AAK-së në Kosovë, Gazmend Syla ka reaguar pas ndalimit nga autoritetet shqiptare të ish-luftëtarit të UÇK-së, Murtez Kastrati.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Syla i drejtohet kryeminsitrit Edi Rama me një letër të hapur, ku shkruan se sa më shumë të mbahet Murtez Kastrati në burgjet shqiptare aq më tepër thyhen zemrat e ushtarëve që luftuar për ta bërë Shqipërinë. Ai i kërkon Ramës që të heqë dorë nga listat e të përndjekurve ushtarët e UÇK-së me flet-arreste nga Serbia, ndërsa gjithashtu në fund ai shkruan se arrestimi i Kastratit është një turp.

“Letër e hapur ndaj Kryeministrit Edi Rama. Sot duke e kaluar kufirin me Shqipërinë u arrestua ushtari i UÇK-së nga Lipjani, Murtez Kastrati. Arsyeja? Fletarresti i lëshuar nga Serbia. Z. Rama, Serbia është në ofensivë që nga shporrja nga Kosova dhe ky lajm përbën skandal. Ti këtë e di fort mirë. Z. Rama, ne ushtarët e UÇK-së i dimë vijat e kuqe me shtetet në rajon, Shqipëria nuk mundet e as nuk bën të jetë e tillë. Edhe këtë, ti e di fort mirë. Z. Rama, sa më shumë që mbahet Murtez Kastrati në burgjet tuaja, aq më tepër thyhen zemrat e ushtarëve që sa të jetë jeta jetë luftuan për ta bërë Shqipërinë. Prandaj, z. Rama, si deputet i Kuvendit të Kosovës dhe ushtarë i UÇK-së, kërkoj nga ju që të lirohet menjëherë Murtezi dhe të hiqni nga listat e të përndjekurve ushtarët e UÇK-së me fletarreste nga Serbia. Qoftë ky turpi fundit!” ka shkruar Syla në rrjetet sociale./Re.Gu/Fjala.al

Të fundit

Pandemia/ Sërish shifra të larta, konfirmohen 146 raste të reja në 24 orët e fundit

Për 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 146 raste të reja me COVID-19 dhe 6 viktima. vijon...

Ja çfarë thotë OBSH për raportin ushqim- Koronavirus

Organizata Botërore e  Shëndetësisë përpiqet të qetësojë të gjithë ata që janë të shqetësuar dhe mendojnë se koronavirusi mund të trzansmetohet nga ushqimi. Deklarata e...

“Për pak mish”/Shkelet moratoriumi, gjuetarët vrasin dhitë e egra

Prej vitesh në vendin tonë është vendosur një moratorium për mbrojtjen e kafshëve të egra në vendin tonë, të cilat po shkonin drejt zhdukjes....

Kaosi në pikat kufitare, reagon ministria e Jashtme: 330 testime në orë për COVID-19

Pas vendimit të autoriteteve greke për të kërkuar vetëizolim 7 ditor dhe çertifikatë të testit negativ për të gjithë shtetasit që kalojnë nga Shqipëria...

Durrës/ Shpëtohet nga policia 25-vjeçari që ishte duke u mbytur

Një 25-vjeçar, i cili ka rrrezikuar të mbytej në plazhin e Durrësit, është shpëtuar nga policia. Shërbimet e Patrullës së Përgjithshme, të cilët kryejnë patrullimin...

Lajme të tjera

Web TV