A fillon shkolla në shtator? Eksperti i MASR: Jemi gati për çdo situatë

113 563 lexime

77,346FansaPëlqeje

Covid-19 pandemia e vitit po vazhdon të marrë ende jetë njerëzish. Madje pandemia po ndryshon mënyrën tonë të jetesës në çdo aspekt. Shumë të interesuar janë një pjesë e madhe e njerëzve, studentëve, nxënësve se çfarë do të ndodh me vitin shkollor dhe akademik 2020-2021.

Si do të vijoj mësimi? A është gati ministria e arsimit për të rikthyer në  shkolla nxënësit?A do të ketë ndryshime në tekset shkollore për institucionet parauniversitare?A janë të adoptuar tashmë mësuesit me teknologjinë?

MASR pritet të nxjerr një njoftim zyrtar përsa i përket vendimit që do të marrë për rifillimin e vitit shkollor. Drejtori ASCAP,Gerti Janaqi ka pohuar se po punohet për kurrikulat dhe programet e reja të mësimit për t’i prirë çdo lloj skenari për shtatorin.

I pyetur nga “Faktoje” Drejtori i Agjencisë së Sigurimit të Cilësisë së Arsimit Parauniversitarë tha:

“Ne jemi marrë me manualet e mësimit online dhe në fakt puna vazhdon edhe tani,ku jemi bazuar në manualet ndërkombëtare. Nuk është vendosur asgjë se çfarë do të ndodh në shtator pasi është ende herët. Një opsion është rikthimi në shkollë me protokollin strikt të masave anti-covid, i dyti është që nxënësit të bëjnë gjysmën e mësimit në shkollë dhe pjesën tjetër online,ndërsa alternativa e tretë është aplikimi vetëm i mësimit online.”

Me.Ra/Fjala.al

Të fundit

1982, kur Vera Grabocka akuzohej për “Modë të Huaj”

Pakujdesi, paaftësi, nepotizëm, shkelje të moralit komunist… Këto janë vetëm disa nga akuzat që kolegët i drejtonin njëri-tjetrit në...

Nuk ishte infarkt/ Ja e vërteta e vdekjes së 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin

Javën e kaluar shkaktoi shumë polemika në rrjetet sociale për shkak se po tërhiqte zvarrë qenin e tij me makinë. Por vetëm disa ditë...

Komunikimi i të rriturve me fëmijët është baza ku ndërtohet edukimi

Nga Lira Gjika Edukimi është ai proçes njohje dhe të mësuari, që fëmija e realizon vetë nëpërmjet modeleve që mjedisi i ofron. Komunikimi i të...

Qëlloi me armë zjarri drejt tyre/ Policia vret një person në Kosovë

Një person është vrarë nga Policia e Kosovës mbrëmjen e sotme pas konfrontimit me këta të fundit. Ngjarja ka ndodhur në Prizren dhe mësohet...

Trump do ta shpallë kandidaten për Gjykatën Supreme më 26 shtator

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do ta shpallë të nominuaren e tij për zëvendësimin e gjykatëses së ndjerë të Gjykatës...

Lajme të tjera

Web TV