Për ty që vesh gjithmonë ngjyrën e zezë, ja të fshehtat e karakterit tënd

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“E zeza është ngjyra që duhet të veshësh kur përpiqesh të bësh përshtypje, të bindësh ose kur përpiqesh të fitosh zemrat e të tjerëve. Ka një farë sigurie të caktuar për këtë tek një person që do t’ju bëjë të dorëzoni kursimet e jetës tuaj dhe ta falënderoni për privilegjin…
Gjatë gjithë anketës sonë, ngjyra e zezë doli e para ose e dyta në tiparet më të mira (për shembull, besimi, inteligjenca dhe sensualiteti) dhe mezi u shfaq në tiparet e ‘këqija’ (arroganca).
E zeza në përgjithësi është një tregues i “seriozitetit” dhe “besueshmërisë”, kështu që qëndron në krye të listës së ngjyrave që të dy gjinitë e listojnë si të bukur.
Ata që vishen të gjitha në të zeza janë zakonisht shumë të ndjeshëm dhe dëshirojnë të tërheqin vëmendjen e të tjerëve me atë se kush janë ata dhe çfarë po përpiqen të arrijnë në jetë, sesa me pamjen e tyre.
Këta njerëz pa dashje po përpiqen të mbrojnë veten ndaj emocioneve që janë shumë të forta. Ata mund të hutohen lehtësisht ose të reagojnë tepër emocionalisht. Dhe shpesh përpiqen të shmangin ankthin dhe të qëndrojnë të fokusuar.
Megjithatë, ajo që është interesante është se njerëzit që vishen në të zeza zakonisht nuk duan t’ia dinë nëse të tjerët kanë ngjyra të ndryshme. Nuk janë vetë ngjyrat që janë të pakëndshme për ta kur bëhet fjalë për veshjen e tyre; është mënyra se si i vendosin këto ngjyra tek vetja.
Ngjyrat përfaqësojnë identitetin e tyre dhe kjo është ajo për të cilën ata janë më të shqetësuar.
Një tjetër teori që rrjedh nga psikologjia e ngjyrave, thotë se njerëzit që e duan të zezën shpesh kanë dëshirën për të rivendosur fuqinë e tyre.
Ata e arrijnë atë nëpërmjet sjelljeve të ndryshme si për shembull duke u përpjekur të “mbrohen” nga disa emocione, duke ndërtuar distancën nga të tjerët ose duke treguar një domosdoshmëri për shfaqje respekti. Të gjitha këto veçori të karakterit mund të zbulohen nëpërmjet pëlqimit të veshjes së zezë, e cila vjen si një mesazh nënndërgjegjësues për veten dhe të tjerët.
Për ta përmbledhur, një person që vishet me të zeza e sheh veten si një figurë të rëndësishme. Njerëz të tillë mendojnë se e zeza i bën të duken më tërheqës, inteligjentë dhe të sigurtë.
Megjithatë, ata gjithashtu kanë një anë të dobët të karakterit që zbulon cenueshmërinë e tyre. Njerëzit që veshin të gjitha të zeza janë shpesh të vendosur, por të ndjeshëm.
Më poshtë kemi listuar edhe pesë tiparet më të zakonshme të personalitetit të njerëzve që e duan veshjen e zezë:
1. Këta njerëz janë shumë të sigurt.
2. Ata janë gjithashtu shumë të ndjeshëm.
3. Kanë një natyrë rebele dhe nuk e pranojnë autoritetin.
4. Atyre u pëlqen të ndihen të fortë dhe me ndikim.
5. Këta njerëz nuk afrohen shpejt me të tjerët; ata mund të ndërtojnë mure për t’u mbrojtur nga emocionet.
/St.Su/Fjala.al

Lexo edhe :  OBSH bën thirrje për reduktimin e kripës pas të dhënave të reja tronditëse

 

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Lajme të tjera

Web TV