LOLITA /65 vjet nga botimi i romanit “të neveritshëm”

113 563 lexime

77,342FansaPëlqeje

Në vitin 1955, u publikua një nga veprat më të bukura e të diskutueshme në gjuhën angleze. I quajtur “i pështirë”, “i neveritshëm” dhe “i degjeneruar”, libri u shkrua nga një profesor nga Cornell-i, i cili jepte mësim në një klasë të “Masterpieces of European Fiction”.

Profesori, Vladimir Nabokov, kishte botuar edhe më parë disa libra në Amerikë, por të gjithë ishin dështim financiar. I frikësuar prej faktit se mos ndoshta publikimi i “Lolitës” do ta shkarkonte atë nga pozicioni në Cornell, Nabokovi, më parë ia dërgoi dorëshkrimet e tij fshehurazi miqve në Amerikë, për ta publikuar, duke e quajtur atë “bombë me sahat”.

Dorëshkrimi u refuzua botues pas botuesi. “Viking Press” në atë kohë dha sqarimin se, “ne të gjithë mund të futemi në burg, nëse kjo vepër publikohet”. Ndërkohë, një botues tjetër tha se: “Ne mendojmë se kjo është një letërsi e rendit më të lartë dhe se ajo duhet të publikohet, por të gjithë jemi të shqetësuar në lidhje me pasojat e mundshme që mund të prekin të dyja palët, botuesin dhe autorin. Ndoshta aspekti më frustrues i atyre kundërshtimeve ishte miratimi i redaktorëve që e lexuan dorëshkrimin. Edhe pse reagimet ishin të ndryshme, shumë prej këtyre lexuesve të parë e njohën vlerën letrare të “Lolitës”.

Madje një redaktor, Jason Epstein, dha dorëheqjen nga Doubleday, për shkak se kjo shtëpi botuese e refuzoi publikimin e këtij romani. Por atëherë ishte epoka kur censura dhe kualifikimet e turpshme të literaturave përcaktoheshin fuqishëm. Sipas Edward de Grazia, “Rreth muajit qershor të vitit 1959 Gjykata e Lartë bëri të qartë se një vepër nuk mund të ndalohet për imoralitetin e saj seksual”. Gjithashtu, i rëndësishëm është edhe konteksti i McCarthyism gjatë atyre viteve, i cili solli si pasojë ndjekjen penale të botuesve dhe shkrimtarëve./Jo.Be/Fjala.al

Lexo edhe :  E pazakontë/20 persona "rrëmbejnë" të vdekurin nga spitali, dyshohej se ishte me Covid-19

 

Të fundit

Halit Valteri: Nuk e votoj draftin, Basha u kthye në ‘doktor Co*vidi’

Deputeti i opozitës parlamentare, Halit Valteri është shprehur se ai nuk do të votojë draftin e mazhorancës për hapjen...

Nëse kjo shenjë ju del në telefon, atëherë dikush po dëgjon bisedat tuaja

Nëse jeni përdorues iPhone dhe vëreni një pikë të vogël portokalli që shfaqet në pjesën e sipërme të ekranit, kjo është një mënyrë për...

Rikthimi i tifozëve në stadiume/ Ministri italian i Sporteve zbulon risinë

Tifozët janë esenca e futbollit dhe ata po i mungojnë këtij sporti aq shumë sa i mungon uji shkretëtirës. Edhe pse Covid-19 vazhdon të...

Klaudia Pepa “i vë flakën” rrjeteve sociale, pozon e zhveshur në vaskë (FOTO)

Balerina e njohur shqiptare, Klaudia Pepa, ka pozuar e zhveshur. Në llogarinë e saj në Instagram me ndjekësit e ka ndarë një foto në të...

Kërkesat e Ligës, Meta: Krizë në të gjitha sektoret, qeveria të angazhohet për t’i rikthyer frymëmarrjen futbollit

Presidenti Meta përmes një statusi në facebook ka reaguar në lidhje me kërkesat e Ligës së Futbollit. Meta shtë shprehur se ka një krizë...

Lajme të tjera

Web TV