Ngjarjes e datës 15 shtator

113 563 lexime

77,334FansaPëlqeje

668 – Perandori romak Constans II vritet në banjon e tij në Sirakuza, Itali.

1812 – Armata franceze nën komand të Napoleon Bonapartës arrin në Kremlin në Moskë.

1821 – Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras dhe Nikaragua shpallin pavarësi nga Spanja.

1916 – LPB: Tanket përdoren për herë të parë në luftë.

1943 – Forcat partizane çlirojnë qytetin e Tepelenës, nga pushtuesit nazi-fashist.

1918 – Ushtria Osmane Islame e Kaukazit nën komandën e Nuri Pashait shpëtoi Bakunë (Azerbajxhan) nga pushtimi rus dhe armen.

1959 – Nikita Hrushçov bëhet politikani i parë sovjetik që viziton Shtetet e Bashkuara të Amerikës./Jo.Be/Fjala.al

 

 

Të fundit

Ambasada shqiptare në Athinë jep njoftimin e rëndësishëm për emigrantët

Ambasada shqiptare në Athinë lajmëron të gjithë qytetarët se ka ndryshuar procedura e aplikimit dhe marrjes së pasaportave dhe...

Liga Profesioniste e Futbollit nuk tërhiqet, ja sa do të zgjasë bojkoti

Liga Profesioniste e Futbollit bën me dije se në vijim të vendimit të marrë në mënyrë unanime nga klubet e Kategorisë Superiore bojkoti qëndron...

Video emocionuese/ Shikoni si zhvillohet ora e muzikës në një shkollë të Kumanovës

Mësuesi në videon e mëposhtme është një shembull i patriotizmit për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Së bashku me nxënëset e tij, në një...

Lëkundet sërish Shqipëria, ja ku ishte epiqendra

Prej disa ditësh Shqipëria ka ndjerë lëkundje të ndryshme. Një tërmet 3 ballë është shënuar në orën 16:43 në afërsi të qytetit të Fierit. Nga...

Denoncimi i avokat Cakranit: Në Shqipëri nuk ka ligj për ndalimin e propagandës komuniste

Avokati i njohur Kujtim Cakrani ka bërë një denoncim në rrjetin social Facebook. Denoncimi ka të bëjë me publikimin e librave, fotove apo simboleve të...

Lajme të tjera

Web TV