Gent Cakaj takon Ali Ahmetin: Faktori shqiptar ka rëndësi të patjetërsueshme

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje
Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj gjatë vizitës së tij zyrtare në Shkup ka takuar Kryetarin e BDI-së, Ali Ahmetin.

“Ai ka luajtur një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm dhe ka dhënë një kontribut shumë të vyer në procesin e integrimit të shqiptarëve në institucionet shtetërore, ngritjen e përfaqësimit të tyre në politika qendrore, mbështetjen e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO dhe procesit të anëtarësimit në Bashkimin Evropian.”- u shpreh Cakaj në një reagim në Facebook.

Ndër të tjera në takimin me Ahmetin, theksuan edhe rëndësinë e patjetërsueshme të faktorit shqiptar në Maqedoninë e Veriut dhe domosdoshmërinë e mbylljes së bisedimeve mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me njohje të ndërsjellë.

Më tej, Kryediplomati Cakaj, shprehu bindjen se Shqipëria do të vazhdojë të luajë rolin e saj aktiv në forcimin e faktorit shqiptar dhe punën e saj konstruktive për thellim të bashkëpunimit rajonal dhe zhvillim të fqinjësisë së mirë. /Ra.My.Fjala.al/

Të fundit

U asfiksuan nga gazi në minierë, trupat e viktimave u gjetën në 100 metra thellësi (DETAJET)

Detaje të reja janë zbuluar nga ngjarja tragjike e ndodhur në minierën e Selishtës ku mbetën të vdekur 3...

Zgjedhjet e 2021-shit, fati i gjashtë partive të reja 6 muaj para votimit

Kur kanë mbetur gjashtë muaj nga zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021, në horizontin politik po shfaqen gjashtë subjekte të reja politike, katër prej...

Horoskopi, 29 tetor 2020

Dashi Reputacioni duhet të jetë shqetësimi juaj kryesor tani, që do të thotë se mund të keni nevojë të bëni gjëra që normalisht nuk do...

Nxirren pas 48 orësh tre viktimat në minierën e Selishtës

Tre persona të cilët humbën kontakte me familjarët janë nxjerrë të pajetë pas 48 orësh nga miniera e Selishtës në të cilën punonin. Bëhet me...

Messi ‘përshëndet’ Ronaldon, VAR çmend Juven/ Barcelona triumfon në Torino

Barcelona ka mposhtur Juventusin në supersfidën e mbrëmjes së sotme në Champions League. Katalanasit kaluan në avantazh me anë të Ousmane Dembele i cili...

Lajme të tjera

Web TV