Mbledhja e Këshillit politik/ Hajdari: Përfaqësuesit në Këshill luftojnë për interesat e kryetarëve

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Pas mbledhjes së Këshillit Politik ka folur dhe deputetja Rudina Hajdari. Deputetja është shprehur se përfaqësuesit në Këshill luftojnë për interesat e kryetarëve dhe jo për kërkesat e qytetarëve .

“Listat e hapura duhet të jenë 100% dhe shqiptari ta përcaktojë listën fituese. Boll me ato deputet që i servilosen kryetarëve të partisë. Zotohem që si në krye të herë që e kam thënë që listat duhet të hapen 100%, nuk negociojë me asnjë palë deri sa të hapen listat”, ka deklaruar për mediat Rudina Hajdari./Jo.Be/Fjala.al

Fjala e Rudina Hajdarit:

Në mbledhjen e sotme diskutuam mbi prezantimin që bëra për hapjen e listave reale 100%, një renditje të kandidatëve sipas rendidit alfabetik dhe lista fituese të përcaktohet nga votat e qytetarëve dhe jo të kryetarit që do vendoste sipas propozimeve të PS listën fituese. Opozita ka mbështetur këtë propozim.

Ai i qëndron kësaj ideje që propzimi i tyre mbështet listat e hapura ndërkohë që nuk është e vërtetë, kryetari ka  të drejtë të zgjedhe deputet sipas propozimit të PS, po tallen, se po u thonë do ua japim si mundësi, por nuk do e përcaktoni ju se kush do shkoj në Kuvend. Partitë politike të bëjnë ofertën me kandidatët me një rend analfabetik dhe në bazë të votave të zgjedhësve të shikojmë kush merr më shumë vota të shkojnë në parlament.

PS vazhdon i mëson të njëjtit propozim, po u hedhin hi syve për t’iu shitur shqiptarëve sapunin për djathë. Nuk duhet të vazhdojmë më me këtë histori. Problemi që kemi në Këshill është që anëtarët cojnë përpara apo luftojnë për interesat e kryetarëve, nuk mund të mund të vijnë në Këshill për të cuar përpara kërkesat e kryetarëve dhe familjes së tyre. Kjo histori ka ardhur koha për t’i dhënë fund.

Lexo edhe :  “Mos më prek, jam operuar”, policia shoqëron ish-deputetin Ndocaj

Një politikan duhet ta cojë premtimin deri në fund, sa i përket listave të hapura, do ta vazhdoj këtë beteje, nuk do të negociojë nuk do bëjë asnjë marrëveshje në kurriz të shqipatarvë, do të bëjë cdo lloj sakrifice për ta cuar këtë betejë në fund. Boll mE marrëveshje të fshehta pas kurrizit të shqiptarëve dhe interesit të vendit tonë dhe me këto abuzime se po flasim për taksat e shqiptare. Do e vazhdojë edhe nëse do ketë nga ata që do të më kërcënojnë e shantazhijnë.

Listat e hapura duhet të jenë 100% dhe shqiptari ta përcaktojë listën fituese. Boll me ato deputet që i servilosen kryetarëve të partisë. Zotohem që si në krye të herë që e kam thënë që listat duhet të hapen 100%, nuk negociojë me asnjë palë deri sa të hapen listat”.

Të fundit

Në natën mes të shtunës dhe të dielës akrepat shkojnë 60 minuta prapa

Sot në mbrëmje pas mesnate duke u nisur dita e diel do të ndryshojë ora. Në natën e të...

Emrat/ Shpërndanin heroinë dhe kokainë në të gjithë Shqipërinë, dy të arrestuar

Dy persona kanë rënë në pranga pasi shpërndanin drogë në të gjithë territorin e Shqipërisë. Sipas njoftimit zyrtar nga policia, në pranga kanë rënë Juris...

Gramsh/ Organizonin lojëra fati, pranga pronarit të lokalit dhe kamerierit

Dy persona kanë përfunduar pas hekurave, pasi akuzohen për ushtrim të paligjshëm të lojërave të fatit. Burime policore bëjnë me dije se në pranga janë...

Shkrimtarët e Rilindjes që formësuan botën moderne

Përkundër keqkuptimit popullor, Mesjeta nuk ishte një "epokë e errët" në historinë tonë kolektive. Jo vetëm që termi është një pikëpamje perëndimore – qendrore...

Keni vendos të hiqni dorë nga kafja? Ky ushqim të mbush njësoj me energji

Pavarësisht dëshirës për kafe, dita ditës po shtohen pretendimet se kafeja nxit ankthin tek disa njerëz, dhe në këto ditë sulmet e ankthit dhe...

Lajme të tjera

Web TV