1923/Kur patrioti shqiptar regjistronte në Nju Jork këngën “Muaj i Majit” -VIDEO

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Një nga këngët më të bukura shqiptare që është trashëguar brez pas brezi është kënga “Muaj i Majit”. Por a e dini se kjo këngë për herë të parë është regjistruar para para 96 vitesh, në vitin e largët 1923.

Ishte patrioti, artisti dhe muzikanti korçar Spiridon Ilo i cili regjistroi në disk këngën “Muaj i Majit” në kompaninë e tij “Albanian Phonograph Record”.

Kujtojmë së Spiridon Ilo ishte një nga firmëtarët e aktit të pavarësisë në vitin 1912. Gjithashtu, Spiridon Ilo ka qenë një nga ata patriotë që kanë dhënë para për formimin e shtetit shqiptar.

Patriotizmin e tij e dëshmon dhe regjistrimi i këngës “Muaj i Majit”, një krijim brilant me tekst dhe muzike të Mihal Gramenos. Pa fikë mund të themi se kënga “Muaj i Majit” është një serenate aq e njohur dhe e dashur, e kënduar në breza dhe dekada

Këtë regjistrim  e ka shpërndarë për publikun Niko Kotherja, drejtor Qendrës Kombëtare të Veprimtarive Tradicionale.

Postimi i plotë i Niko Kotherjas

Para 96 vitesh, në kompaninë e tij “Albanian Phonograph Record”, patrioti, artisti dhe muzikanti korçar Spiridon Ilo regjistroi këtë disk me këngën “Muaj i Majit”, një krijim brilant me tekst dhe muzike të Mihal Gramenos. Një serenate aq e njohur dhe e dashur, e kënduar në breza dhe dekada, përcillet këtu në regjistrimin e parë, i kryer në Nju Jork, në vitin e largët 1923.

Nuk kishte kitare korçare që të mos e njihte këtë serenate…!

La.Mi/Fjala.al

Të fundit

Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Morinë turku

Një shtetas turk i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania është arrestuar në pikën kufitare të Morinës. Burimet zyrtare bëjnë...

Tirana-Laçi 0-1/ Flasin dy trajnerët, Egbo, i pa shqetësuar, Cungu, i kënaqur

Egbo-n nuk e shqetëson rezultati, Cungu: Paraqitja jonë më e mirë deri tani. Skuadra e tij është mundur 0-1 në miqësoren e së shtunës me...

Moto GP/ Nakagami, e papritura e provave zyrtare të garës së dytë të Aragonit

Japonezi ishte më i shpejti në provat zyrtare, niset nga vendi i parë të dielën. Gara e 11-të e këtij sezoni të Moto GP-së...

4 shenjat më inteligjente sipas horoskopit

Virgjëresha Virgjëreshat kanë një tipar që i bën ata të arrijnë t’i lexojnë njerëzit përreth tyre. Ata besojnë në vetvete dhe nuk heqin dorë nga...

Formula 1/ Lewis Hamilton, në kërkim të historisë, synon “parakalimin” e Schumacher

Siguron në Portugali nisjen, për herë të 97-të, nga vendi i parë në kërkim të fitores së 92-të. Ka siguruar nisjen nga vendi i...

Lajme të tjera

Web TV