Propozimet zgjedhore/Gjiknuri: Votat për t’i kaluar i kemi, me opozitën mund të bëjmë disa kompromise nesër

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Propozimet e Partisë Socialiste për procesin zgjedhor pritet të shkojnë të hënën për votim në kuvend.

Përfaqësuesi i mazhorancës, Damian Gjiknuri shpjegoi për emisionin “Opinion” këtë platformë dhe mënyrën e renditjes së kandidatëve në fletën e votimit, që sipas Gjiknurit do të bëhet nga partia.

Ai shtoi se në formulën e propozuar nga PS, nuk mund të ndodhë që një deputet i vendosur në listë më poshtë të spostojë të parin e listës. Lidhur me koaliacionet, Gjiknuri tha se nuk e lejon kushtetauta koalicionet e përbëra të propozuara nga PD.

“Qytetari voton për ekipin politik, por brenda ekipit politik ka të drejtë që me votimin e tij ta ndryshojë këtë renditje. Ka një listë me renditje që është preferencë e partisë . Nëse numri 7 merr numrin mesatar të votave për një mandat ai merr automatikisht mandatin, nëse kandidatët që janë të renditur më lart kanë numër më të vogël votash. Le të gjejnë një vend në hapësirën e OSBE- ODIHR që të funksionojë siç thonë këta. Partitë politike do kenë koalicionin e tyre, por me një listë. Ne kemi një diskutim me opozitën parlamentare, mund të bëjmë disa kompromise nesër. Besoj që votat për të kaluar propozimet zgjedhore janë, por ne do të ushtrojmë çdo lloj mundësie për të gjetur kompromis, qoftë me ata brenda edhe me ata jashtë. Ju thamë: gjeni një formulë të kompozimit të koalacionit në një ligj europian dhe hajde diskutojmë edhe për hapejn e listave dhe për koalicionet”, u shpreh ai.

 

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV