Turqia tërheq anijen kërkimore nga Mesdheu

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të hënën anije kërkimore turke u kthye në port nga ujërat e kontestuara pranë Qipros, sipas një faqeje interneti që merret me lëvizjet e anijeve në det.

Flota detare turke kishte thënë muajin e kaluar se anija Yavuz do të qëndronte në ujërat mesdhetare lindore në jugperëndim të Qipros deri më 12 tetor.

Por, faqja e internetit Vessel Finder tha që anija filloi të tërhiqej nga rajoni i diskutueshëm të dielën, dhe hyri në një port turk të hënën.

Turqia nuk ka bërë asnjë koment zyrtar.

Greqia dhe Turqia kanë pasur tradicionalisht marrëdhënie të tendosura dhe kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada të tëra për një sërë çështjesh.

Dërgimi i anijës turke në Mesdhe për të kërkuar gaz natyror përshkallëzoi raportet mes tyre. Anëtarët e NATO-s, Greqia dhe Turqia, kanë tronditur aleancën ushtarake duke organizuar ushtrime ushtarake rivale në muajin gusht për të mbështetur pretendimet e tyre territoriale dhe energjetike.

Konflikti filloi të lehtësohej kur këto vende ranë dakord muajin e kaluar për të rifilluar negociatat e drejtpërdrejta në Stamboll, për herë të parë që nga viti 2016.

Mirëpo ende asnjë datë për bisedimet nuk është njoftuar./REL


Të fundit

“300 euro për person”/ Kapet i riu nga Bangladeshi duke transportuar 7 emigrantë të paligjshëm në Kakavijë

Një 21-vjeçar nga Bangladeshi është arrestuar nga policia nga afërsi të Kakavijës, pasi u kap se po ndihmonte për...

Kryeministri Rama publikon videon: Ja pamjet e terminalit të ri në Korçë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot pamjet nga terminali i ri i autobusëve dhe taksive në Korçë. Teksa ka postuar videon në fjalë, kreu i...

A e vranë shqiptarët nënën 20-vjeçare? Mediat britanike artikull plot urrejtje: Njihen për lidhjet me krimin

I veshur me një kostum të zi dhe me vajzën në krahë, 33-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos i ka dhënë lamtumirën e fundit 20-vjeçares me origjinë...

Ndahet nga jeta legjenda e boksit shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare, legjenda e boksit shqiptar Ahmet Golemi. Golemi i cili ka qenë kampion boksi, është dënuar me 5 vite...

Aluzionet e Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it, të pabaza

Aleanca veriatlantike dhe Kombet e Bashkuara, në këtë kohë nuk do të tërheqin misionet e tyre nga Kosova, vlerësojnë ekspertët e sigurisë dhe ata...

Lajme të tjera

Web TV