12 fotografi të bukura nga jeta e pabesueshme dhe e vështirë e Frida Kahlos

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

“Besimet dhe mënyra e saj e jetesës mbeten të rëndësishme sot për lirinë e saj të pafajshme të shprehjes”.

Pasqyrë, Pasqyrë … 57 portrete nga jeta e piktores meksikane Frida Kahlo, bërë nga familja dhe miqtë e vetë Fridës. Një paraqitje unike dhe intime të gruas së dhënë pas penelatave në Harn Museum of Art, në Universitetin e Floridas. E njohur kryesisht për vetë portretet e saj, pikturat e Frida Kahlo-s njihen për shprehjet e tyre të guximshme të pasionit dhe agonisë, ashtu si dhe gjallërinë e ngjyrave dhe temën sureale. Carol McCusker, PhD, kuratore e fotografisë, foli rreth rëndësisë së këtyre fotove në kuptimin e artit, ndikimeve dhe vështirësive që ajo kapërceu si grua meksikane në shekullin e 20-të.

“Synimi im ishte të tregoja harkun e jetës së saj, nga një larmi fotografësh të famshëm dhe më pak të njohur, me disa nga imazhet më të hershme të saj, të marra nga babai i saj, një portret fotografik komercial, deri në imazhet e fundit në vdekjen e saj”.

“Qëllimet e ekspozitës tregojnë zhvillimin e saj në “Frida” nga një vajzë e re deri në vdekjen e saj, të gjitha interesat dhe preokupimet, kafshët shtëpiake, miqtë, udhëtimet, të dashurit, koleksionimin e artit, modën dhe artin e shkëlqyeshëm që ajo bëri. Ajo vishte në përbërje artin dhe bindjet në trupin e saj, dhe gjatë jetës duke përfshirë veshjen, flokët, bizhuterinë”.

“Kahlo përpunoi me kujdes pamjen e saj, pasi ajo e dinte fuqinë e portreteve fotografike përmes profesionit të babait të saj. Disa herë, madje, ajo e ndihmoi atë në dhomën e errët”.

“Ajo paraqitet pothuajse e njëjtë në çdo imazh: goja e mbyllur (ka disa spekulime se ajo nuk buzëqeshi për shkak të dhëmbëve të prishur), shpinën drejt, serioze, e veshur bukur, vigjilente dhe në zotërim të qartë të vetes. Ky nuk është një portret shumë ndryshe i asaj kohe; megjithatë, ajo ishte aq unike në veshjen dhe bukurinë e saj të pazakontë, saqë shumë fotografë nga SHBA-ja, Evropa dhe Meksika e kërkuan atë”.

Lexo edhe :  Nuk deklarojnë fitimet, Instagram nis hetimet ndaj influencuesve, mes tyre dhe Rita Ora

“Asaj i pëlqente gjithashtu, kështu që shoqëria e saj bëri një seancë interesante portreti. Ajo dhe burri i saj, piktori Diego Rivera, ishin ndër ‘artistët e famshëm’ të parë të kohës së tyre. E vetmja grua tjetër piktore e fotografuar kaq mirë ishte Georgia O ‘ Keeffe, një bashkëkohëse e Kahlo-s”.

“Sot, Kahlo përfaqëson shumë nga ato që disa besojnë se kërcënojnë kulturën tonë: Ajo ishte një komuniste, meksikane etnike, feministe, [me aftësi të kufizuara], biseksuale, një duhanpirëse marihuane, e hapur, dhe demonstronte për të drejtat e punëtorëve”.

“Kjo ishte radikale atëherë, siç është sot. Nëse ajo do të përpiqej të vinte në këtë vend sot, për të shoqëruar burrin e saj ose për të marrë pjesë në një ekspozitë solo në Nju-Jork, a do të ndalohej në kufi?”

“Mendoni se sa do të humbnim nëse Frida Kahlo-s do t’i refuzohej hyrja në vendin tonë. Besimet dhe mënyra e saj e jetesës mbeten sot të rëndësishme për lirinë e saj të pafajshme të shprehjes, për të qenë ‘tjetra’ dhe krenare për të, dhe për të mos qenë e frikësuar ta kapte potenciali i plotë si artiste dhe grua”.

“Personalisht, fotografia ime e preferuar është portreti i Imogen Cunningham-it i Kahlo-s. Cunningham ishte një fotograf portret i San Franciscos dhe mik i fotografit të famshëm Ansel Adams. Fotografia është e kompozuar bukur, e ndriçuar dhe printuar, dhe Kahlo është e re dhe rrezatuese”

“Shpresoj që njerëzit t’i shohin këto fjalë në jetën dhe pamjen e saj: gëzim, dhimbje, dashuri, falëse, krenare, revolucionare, feministe, enigmatike, kontradiktore, e thyer, e fortë, sensuale, kërkuese, shtëpi, vullnet.”

“Është shpresa ime që njerëzit t’i shohin këto imazhe dhe të ndjehen të frymëzuar për të mbajtur besimin në jetë dhe për ta festuar atë, ndërsa përballen gjithashtu me fatkeqësi”./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

NATO i dhuron Shqipërisë 60 respiratorë, ambasada e SHBA-së: Aleatët qëndrojnë të bashkuar

NATO i ka dhuruar Shqipërisë 60 respiratorë të prodhuar në Amerikë nga stoku i Aleancës. Ambasada Amerikane nëpërmjet një postimi...

Testoni inteligjencën, gjeni përgjigjen e saktë

Vini në provë aftësinë tuaj matematikore duke i dhënë përgjigje këtij quizi të thjeshtë. Nëse akoma nuk e keni gjetur zgjidhjen, lexoni më poshtë për...

Ushqimet që duhet të konsumoni në mëngjes

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin? Zakonisht, një filxhan kos, një filxhan kafe dhe lëng i freskët portokalli plotësojnë pritshmëritë...

Kosovë/ 130 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit, 1 viktimë

130 raste të reja me koronavirus dhe një viktimë u raportuan të martën në Kosovë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Sipas njoftimit për...

Infektohet sanitarja, mbyllet kopështi nr.3 në Fier

Sanitarja e kopshtit nr.3 në qytetin e Fierit ka rezultuar e infektuar me Covid-19. Pas simptomave të para, të ngjashme me koronavirusin sanitarja ka kryer...

Lajme të tjera

Web TV