Çështja e detit/ Rama: Do t’i drejtohemi Gjykatës së Hagës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas takimit të sotëm me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias në Tiranë.

Rama është shprehur se gjatë diskutimeve me Dendias, është vendosur se për çështjen e detit do ti drejtohen Drejtësisë Ndërkombëtare.

“Me ministrin e jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, ramë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohemi Drejtësisë Ndërkombëtare, ndërkohë që jemi më afër se asnjëherë heqjes së Ligjit të Luftës, çka përbën edhe një kthesë përfundimtare në historinë e marrëdhënieve tona” shkruan kryeministri në Facebook.

Shqipëria dhe Greqia kanë rënë dakort që këtë çështjen kufijve detarë dhe përcaktimit të Shelfit Kontinental dhe Zonave Ekonomike Ekskluzive, duhet ta zgjidhi drejtësia ndërkombëtare.

Kemi rënë dakord që këtë çështje ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare, së bashku Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i, në bazë të ekspertizës dhe në bazë të të drejtës ndërkombëtare të detit”, u shpreh më herët kryeministri.

Kujtojmë se marrëveshja e Detit, që shpresohet të arrihet, ka një precedent në vitin 2009 Gjykata Kushtetuese (GJK) hodhi poshtë Marrëveshjen e Detit mes Shqipërisë dhe Greqisë, të arritur në kohën, kur në pushtet ishte opozita e sotme jashtë parlamentare. /Ra.My.Fjala.al/


Të fundit

Berisha shpalli kandidaturën për kryetar, Basha bën menjëherë lëvizjen e radhës

Lulzim Basha ka thirrur mbrëmjen e së martës kryetarët e degëve të Partisë Demokratike në një mbledhje me dyer...

Bayern Munich këtë sezon, një paralajmërim i frikshëm për çdo kundërshtar

"Ne shënuam katër gola dhe të gjithë u argëtuan," tha Robert Lewandowski pasi ekipi i tij Bayern Munich ishte përballur me Hoffenheim të shtunën e kaluar. Dhe kjo është një përmbledhje...

Del raporti i ri: Stafi i Alec Baldwin përdori plumba të vërtetë, qëllonin me armë kanaçe birre

Sipas një raporti të ri të publikuar, arma e përdorur nga aktori Alec Baldwin me të cilën la të vdekur kinematografen Halyna Hutchins, ishte...

Avokati i njohur bën deklaratën e fortë: Ramiz Alia dhe babai i Karaxhiçit janë mjekuar në shtëpinë e Berishës gjatë luftës

Avokati i njohur Idajet Beqiri ka folur për figurën e Berishës dhe aksionin e tij aktual politik që ai ka nisur për të marrë...

“U fry derisa i shpërtheu zemra”! Avokati i Maradonës akuzon dy vajzat dhe mjekët

Matias Morla, ish-avokat i Diego Maradonës, pohoi se trajtimi mjekësor që iu dha ish-sulmuesi pas operacionit në kokë ishte shumë i keq dhe e...

Lajme të tjera

Web TV