Franca iu refuzon azilin, riatdhesohen 25 shqiptarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

25 shtetas shqiptarë janë riatdhesuar në Shqipëri ditën e sotme pasi iu është refuyuar kërkësa për azil në Francë.

Këta shtetas shqiptarë kanë qëndruar në Lille të Francës, ndërkohë që ditën e sotme është kryer procesi i riatdhesimit.Ky operacion është zhvilluar në bazë të një marrëveshjeje me autoritetet përkatëse të BE-së dhe çdo grup të riatdhesuarish shoqërohet me një ekskortë të Policisë Shqiptare.

Në njoftimin e policisë iu bëhet thirrje të gjithë shtetasve shqiptarë të cilët udhëtojnë për në vendet e Bashkimit Europian, se duhet të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen , dhe se nuk duhet të kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero.

Kjo çështje ka bërë që edhe Policia Kufitare të shtojë kontrollet në pikat e doganore, për dokumentacionin dhe plotësimin e kushteve që udhëtarët duhet të përmbushin për të kaluar në vendet e BE-së. /Ra.My.Fjala.al/


Të fundit

“Përputhen”/ Konfrontim fizik mes Brunos dhe Hysenit, largohet njëri prej tyre

Një debat i ashpër ka ndodhur mes Hysenit dhe Brunos gjatë publicitetit të puntatës të ditës së hënë. Pasi Bruno...

Vëllai i ish-anëtarit të “Bandës së Fierit” dhe biznesmen/ Kush është Demir Backa, 57-vjeçari që u vra sot në Fier?

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier ku 57-vjecari Demir Backa është qëlluar për vdekje nga një automjet në lëvizje. Sipas...

Lajm i Fundit/ Atentati në Fier, ndërron jetë 57-vjeçari pronar i një lokali

Ka ndërruar jetë i plagosuri pak momente më parë në Fier nga të shtënat me armë. Mësohet viktima dyshohet të jetë Demir Backa pronar i...

Rama viziton xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut në Kajro/ “Ishte shqiptar dhe themeloi Egjiptin e ri”

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Kajro, Egjipt, në një vizitë zyrtare. Gjatë ditës së sotme ai ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut,...

Detaje të reja/ Autori qëlloi në lëvizje, i plagosuri 57-vjeçar ndodhej brenda mjetit të parkuar

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme pranë zonës së njohur si ish-QTU në Fier. Sipas Balkan Web autori ka goditur...

Lajme të tjera

Web TV