Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

SHBA heq Sudanin nga lista e zezë e vendeve që sponsorizojnë terrorizmin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të heqin Sudanin nga lista e zezë e shteteve që sponsorizojnë terrorizmin.

Presidenti Donald Trump e bëri këtë deklaratë, pasi qeveria e Khartoum ra dakord të paguante 335 milionë dollarë për shtetasit amerikanë që ranë viktimë e sulmeve terroriste në ambasadat amerikane në Kenia dhe Tanzani nga Al-Kaida në vitin 1998.

Sapo pagesa të kryhet plotësisht, Sudani do të dalë nga lista.

Më në fund drejtësi për popullin Amerikan dhe një hap i madh për Sudanin”, shkruajti kreu i Shtëpisë së Bardhë në Twitter.

Një lëvizje historike që shënon një kapitull të ri në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Qeveria kalimtare e Sudanit, e cila mori pushtetin vitin e kaluar pas përmbysjes së diktatorit Omar al-Bashir, i rrëzuar nga një kryengritje popullore është vënë nën presion nga zyrtarët amerikanë gjatë muajve të fundit për të paguar dëmshpërblimin.

Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo diskutoi në lidhje me heqjen e sanksioneve me kryeministrin sudanez, Abdalla Hamdok në muajin gusht gjatë një vizite në Khartoum.

Faleminiderit shumë, presidenti Trump. Ne shpresojmë që njoftimi i tij zyrtar në Kongres ta heqë Sudanin nga lista e zezë e vendeve që sponsorizojnë terrorizmin, një fakt që i kushtoi vendit shumë”, shkruajti të hënën kryeministri Hamdok.

Ne jemi të gatshëm të zhdukim çdo shenjë të regjimit të më parshëm sudanez, pasi ne jemi paqedashës dhe kurrë nuk kemi mbështetur terrorizmin”.

Vendimi i Trump i shpallur të hënën me datë 19 tetor, përforcon zërat se një marrëveshje e re po vjen mes Sudanit dhe armikut të tij historik Izraelit për normalizimin e marrëdhënieve, veçanërisht pas marrëveshjeve të nënshkruara nga vendet e tjera arabe si Emiratet e Bashkuara dhe Bahreini.

Lexo edhe :  Biden solidarizohet me Trump/ Ndërpret fushatën dhe rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

Statusi, si një “sponsor i terrorizmit”, i ka mohuar Sudanit mundësinë e ndihmës së huaj për të cilën sot ka shumë nevojë.

Ekonomia e vendit, në fakt, është penalizuar rëndë për vite të tëra nga qeverisja e keqe e Omar al-Bashir, gjithashtu edhe nga konfliktet e brendshme të vazhdueshme, trazirat politike dhe së fundmi nga pandemia Covid-19.

Mallrat ushqimore, karburanti dhe ilaçet janë shumë të shtrenjta.

Më shumë se 224 persona humbën jetën dhe 4 mijë të tjerë u plagosën si pasojë e bombardimit të dyfishtë të ambasadave në Tanzani dhe Kenia me datë 7 gusht të vitit 1998 nga Al-Kaeda, e cila në atë kohë drejtohej nga Osama bin Laden.

SHBA, e shpalli fajtor Sudanin për ofrimin e mbështetjes së tij Al-Kaedës, atëherë kur Bin Laden jetonte atje në vitet 1991 dhe 1996.

Sudani hyri në listën e zezë në vitin 1993. Ai është pjesë e kësaj liste së bashku me tre vende të tjera: Irani, Koreja e Veriut dhe Siria.

Presidenti amerikan e ka fuqinë për të hequr një vend nga lista e shteteve që sponsorizojnë terrorizmin, por Kongresi ende nuk e ka shqyrtuar marrëveshjen, i cili ka 45 ditë kohë për ta kundërshtuar./Re.D/Fjala.al

Të fundit

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën e foshnjave të parakohshme

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri...

Zaragoza është në rrugën e duhur për të nënshkruar me mesfushorin Keidi Bare

Në një zhvillim të fundit, drejtori sportiv Juan Carlos Cordero dhe përfaqësuesi i mesfushorit shqiptar, Juanma López, kanë bërë hapa të rëndësishëm drejt nënshkrimit...

Ç’do të ndodhë mes Kimmich dhe FC Bayern? Ja kur vendoset e ardhmja e yllit gjerman

Çfarë do të ndodhë mes Joshua Kimmich dhe FC Bayern? Kjo pyetje aktualisht po trazon shumë mendje në Mynih. Kontrata e 91-herë lojtarit të kombëtares...

VIDEO/ Kim Kardashian rikrijon videon virale së bashku me Andrea Bocellin

Nga India në Itali, motrat Kardashian janë gjithmonë aty ku është vëmendja. Kim dhe Khloé Kardashian bënë një sërë paraqitjesh mahnitëse në dasmën e...

Strategu i fushatës së Bill Clinton: Dyert për Biden janë mbyllur

Fushata e rizgjedhjes së Presidentit Biden ka përfunduar plotësisht, parashikoi të enjten komentatori politik i CNN dhe ish-strategu i Bill Clinton, Paul Begala. “Kam folur...

Lajme të tjera

Web TV