Takimi Liga-Qeveri/ Fidel Ylli: Ja kur do t’i japim zgjidhje problemeve

113 563 lexime

101,061FansaPëlqeje

Ka përfunduar para pak minutash, takimi te Ministria e Financave, mes përfaqësuesve të Ligës Profesioniste dhe qeverisë.

Në prononcimin pas këtij takimi, deputeti Fidel Ylli u shpreh për mediat se ishte një takim ku në të shumtën e rasteve problemet e Ligës thuajse janë të zgjidhura, ndërsa ka ngelur vetëm problemi i Ligjit të Sponsorizimit.

Ministria ishte shumë bashkëpunuese sot. Kërkohet një konfirmim edhe nga qeveria për faljen e gjobave. Në qoftë se do të bëhet kjo, do të bëhet me një ligj specifik në parlament. Kërkon një vendim politik, nuk mund të bëhet një falje vetëm për Ligën apo për futbollin, por do bëhet për të gjitha bizneset”, u shpreh Ylli.

Më tej ai sqaroi se do të jetë një vendim që sportit do t’i vlejë për një afat të gjatë. “Debatet sjellin zgjidhen e problemit, jam i bindur që kjo situatë do të zhbllokohet shumë shpejt. Kur flitet për financat, gjithë ministrat dhe këshilltarët debatojnë.

Jemi në një vit të vështirë, tërmet, pandemi, biznese të rrënuara dhe qeveria ka vështirësi të mëdha. Janë zgjidhur 90% e kërkesave, ka ngelur vetëm Ligji i Sponsorizimit. Ka 2 variante, varjani jonë dhe i Ligës. Të dyja variantet konvergojnë, vetëm duhet gjetur modaliteti se si do zgjidhet”, tha Fidel Ylli./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Kapen 275 kg drogë me stampën “Dragon Ball” në Itali, pranga 3 shqiptarëve

Policia italiane ka sekuestruar ditën e sotme 275 kg drogë prej të cilave 160 kg hashash dhe 115 kg...

COVID-19/ Turqia në izolim gjatë fundjavës

Turqia gjatë kësaj fundjave është futur në izolim, pasi rastet e reja me koronavirus dhe vdekjet, kanë shënuar numra rekord ditët fundit. Masa e izolimit...

Ky shtet nxjerr në ankand 170 elefantë të egër për shkak të thatësirës

Namibia ka nxjerrë në shitje 170 elefantë të egër "me vlerë të lartë" për shkak të thatësirës dhe një rritje të vrullshme në numrin...

Rama: S’do lemë gur pa lëvizur që vaksina e Covid të jetë në Shqipëri

Kryeministri i vendit Edi Rama është nisur drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për tu takuar me prodhuesit e vaksinës Anti-Covid. Lajmin e ka bërë...

3 shenjat më me fat të vitit 2021, si do të jetë viti i ri për ju

2020-a nuk ishte viti që të gjithë prisnim të kalonim, megjithatë, si çdo dhjetor, edhe këtë vit ka ardhur koha e bilancit. Cili është...

Lajme të tjera

Web TV