I ofroi 50 euro policit në Rinas që të shkonte drejt BE, arrestohet 24-vjeçari

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia Kufitare e Rinasit godet një tjetër rast të mitëdhënies, ku një i ri tentoi të korruptonte punonjësit e Policisë Kufitare, me qëllim lejimin për të udhëtuar drejt vendeve të BE-së edhe pse nuk plotësonte kushtet.

Si rezultat i shtimit të kontrolleve në zbatim të masave parandaluese për moslejimin e udhëtimit drejt vendeve të BE-së të atyre shtetasve që nuk plotësojnë kushtet për të lëvizur në hapësirën Schengen, shërbimet e Policisë Kufitare në Rinas kanë arrestuar në flagrancë, për veprën penale “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, shtetasin L. L., 24 vjeç, banues në Tiranë.

Arrestimi i tij u bë pasi gjatë kontrollit të dokumentacionit dhe intervisitimit për qëllimin e udhëtimit në vendet e BE-së, ky shtetas, duke qenë se ai nuk justifikonte qëllimin e lëvizjes dhe nuk plotësonte kushtet për të udhëtuar në hapësirën Schengen, i ka ofruar punonjësit të Policisë 50 euro, për ta lejuar që të vijonte udhëtimin.

Policia Kufitare apelon për të gjithë shtetasit që duan të udhëtojnë drejt vendeve të BE-së, që në rast se nuk plotësojnë kushtet për të lëvizur në hapësirën Schengen, të mos ndërmarrin asnjë veprim të kundërligjshëm, të mos përpiqen për të korruptuar punonjësit e Policisë pasi do përballen me ligjin./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Shantazhonte në telefon shefen e Infektivit Najada Çomo, nisin hetimet për të renë nga Berati

Shefja e Infektivit, Najada Çomo ka kallëzuar ne polici një rast shqetësimi, pasi prej disa ditësh merrte telefonata shqetësuese. Çështja...

Zinku dhe vitamina C ndihmojnë kundër Covid-19? Eksperët vërtetojnë të kundërtën

Pavarësisht reputacionit të tyre për rritjen e fuqive të sistemit imunitar, një studim i ri raporton se suplementet e vitaminës C dhe zinkut nuk...

Tërmet i fuqishëm 6.2 ballë/ Goditi në një thellësi prej 10 kilometrash

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.2 ka goditur brigjet e Vanuatut. Lëkundja u ndje 90 kilometra në perëndim të Port-Vila rreth orës 12:00...

Covid-19 i merr jetën profesorit të pylltarisë shqiptare, Thimaq Lakos

A keni shkuar ndonjëherë në Liqenin e Prespës? I keni parë zambakët e bukur mbi ujë, aty ku kushdo që ka shkuar ka shkrepur...

Zgjerohet harta e vaksinimit në Shqipëri, procesi nis sot në Shkodër dhe Vlorë

7020 doza të tjera të vaksinave anti-COVID të kompanisë Pfizer mbërritën mbrëmë në Shqipëri. Sot pritet që të nisë procesi i vaksinimit edhe në...

Lajme të tjera

Web TV