Lëkundjet e tërmeteve u ndjen deri në Shqipëri, ekspertët maqedonas zbulojnë se çfarë i shkaktoi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Maqedonia e Veriut që prej ditës së djeshme është lëkundur nga tërmete të njëpasnjëshëm.

Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 04:56, me një shkallë rihter 5.1, lëkundjet e tij u ndjen deri në Shqipëri. Ndërkohë një tërmet tjetër me magnitudë 5 të shkallës rihter u regjistrua sërish rreth orës 15:25, epiqendra e tij ishte po në të njëjtin vend ku u regjistrua tërmeti i orëve të para të mëngjesit.

Në lidhje me këto lëkundje sizmike kanë reaguar edhe ekspertë të rëndësishëm në Maqedoni të cilët kanë shpjeguar arsyet se përse ndodhën këto tërmete.

Gjorgji Manaskov nga Oda Ekonomike për Energjetikë, u shpreh se tërmetet janë shkaktuar nga mbushja dhe zbrazja e liqeneve, presioni i cili bën që pllakat të lëkunden.

Megjithëse nuk është një shpjegim i bindshëm shkencor, Oda Ekonomike për Energjetikë është e bindur se e ka gjetur shkakun e rënies së tërmetit.

“Arsyeja kryesore për tërmetet, mes të tjerash, është edhe mbushja dhe zbrazja e papritur e liqeneve. Njëra nga arsyet kur mbushen liqenet, vjen momenti kur për shkak të presionit, pllaka fillon të lëvizet gjatë një periudhe të caktuar dhe të shkaktojë lëvizje, respektivisht tërmete”, deklaroi Gjorgji Manaskov./R.G/Fjala.al

Të fundit

Çfarë do të ndodhë me paratë serbe të sekuestruara në veri?

Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Konfiskuar dhe Sekuestruar e Kosovës nuk ka ende vendim gjykate për të administruar...

Njihet si fruti i ‘majit’/Mos i hidhni gjethet e Manave! Këto janë disa nga dobitë e tyre

Lëngu i gjetheve të manit është një thesar shijesh dhe vlerash që përftohet nga gjethet e manave. Kjo pemë e rëndësishme rritet me bollëk në...

Zbardhen bisedat/ Si Leonard Duka iu ‘lut’ Ervis Martinajt për të mbyllur sherrin

Ervis Martinaj dhe Leonard Duka njihen për miqësinë dhe më pas armiqësinë e tyre të betuar, pasi përplasja për biznesin e lojërave të fatit...

Zyrtare/ Mauricio Pochettino e mbyll me Chelsean pas vetëm një sezoni

Mauricio Pochettino dhe Chelsea kanë mbyllur bashkëpunimin me konsensus pas vetëm një sezoni. Blutë e Londrës hasën vështirësi nën drejtimin e trajnerit argjentinas në fillimin...

Shqiptarja sulmohet sapo lë fëmijët në shkollë, flasin fqinjët: Kishte probleme me…

Një grua shqiptare është goditur me thikë ditën e sotme jashtë një shkolle fillore në Londër. Ngjarja ka ndodhur pasi shqiptarja ka lënë fëmijët...

Lajme të tjera

Web TV