Di Maio flet shqip: Drejt Europës së përbashkuar. Rama: Shqipe perfekte me dialekt napolitan

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar Italian, Luigi Di Maio në mbyllje të fjalimit të tij gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, shprehu një urim për Shqipërinë në gjuhën shqipe.

Teksa pranoi se nuk ishte i zoti që të fliste shqip mirë, ashtu siç kryeministri shqiptar fliste italishten, Di Maio tha; “Drejt Europës së përbashkuar”.

“Do të doja ta përfundoja me një frazë, fjali për miqtë shqiptarë, se nuk jam i zoti që të flas shqip ashtu siç kryeministri e flet italisht. “Drejt Europës së përbashkuar”, (mundohet të thotë ministri italian) Ky është një urim që mund t’i bëjmë njëri-tjetrit.”, tha ministri italian.

Ndërkohë, që kryeministri Rama ia ktheu me batutë se Di Maios se foli një shqipe me dialekt napolitan. “Një shqipe perfekte me dialekt napoletin”, tha Rama, ndërsa të dy zyrtarët qeshën./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Vdes nga Covid foshnja 16-muajshe, prej dy ditësh në intubim

Një foshnje vetëm 16-muajshe ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në vendin tonë. Raportohet se foshnja është me iniciale...

Shenjat më të zgjuara të zodiakut

Kush shquhet për inteligjencë dhe zgjuarsi sipas astrologëve. Të gjithë njerëzit në një mënyrë apo në një tjetër, janë të pajisur me inteligjencë, pyetja...

Shqipëria dhe Italia marrëveshje për Krijimin e Komitetit të Përbashkët

Shqipëria dhe Italia kanë firmosur sot marrëveshjen për Krijimin e  Komitetit të Përbashkët të Përhershëm. Marrëveshja u firmos nga Ministri i Punëve të Jashtme...

Sakrificat që një grua nuk duhet t’i bëjë kurrë për një burrë

Shpesh, duke u përpjekur të mbajnë një marrëdhënie dhe t’i pëlqejnë një burri, gratë bëjnë disa lëshime dhe sakrifica, duke shpresuar sinqerisht se i...

Di Maio flet shqip: Drejt Europës së përbashkuar. Rama: Shqipe perfekte me dialekt napolitan

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar Italian, Luigi Di Maio në mbyllje të fjalimit të tij gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin...

Lajme të tjera

Web TV