Një vit me bonus qiraje, familja e Izetit në Farkë do të presë Vitin e ri në banesën e re

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Familja e Izetit në Farkë, që trajtohet me bonus qiraje prej një viti, së shpejti do të kthehet në shtëpi për të pritur Vitin e Ri.

Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i bashkisë Tiranë, Erion Veliaj ishin sot në Farkë, ku panë nga afër ecurinë e punimeve në ndërtimin e banesave individuale të dëmtuara nga tërmeti.

Veliaj tha se “nga mënyra se si janë ndërtuar në vite këto lagje, nuk ka mënyrë që të kalojë makina nga rruga kryesore deri te shtëpia dhe çdo gjë transportohet në këmbë”.

“Në raste shumë ekstreme kur banesa është në majë të malit dhe e bëjnë transportin me mushka, është më mirë kur ne e bëjmë pagesën ‘kesh’ me dakordësinë e banorëve”, tha Veliaj.

Në këtë mënyrë ai theksoi se “banorët marrin kohën e tyre për ndërtimin, ndërkohë që një pjesë e madhe asistohet nga bashkia me inxhinierë dhe supervizorë”.

Veliaj tha se kjo familje ka përfituar prej 11 muajsh bonusin e qirasë dhe jeton në Kinostudio./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV